Maroko – Stany Zjednoczone – Sahara

Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki

Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki

Królestwo Maroka wyraża ogromne zadowolenie z powodu przyjęcia przez Kongres Stanów Zjednoczonych Ameryki ustawy budżetowej na rok 2017, w której są zawarte rozporządzenia dotyczące Sahary marokańskiej.

Prezydent Donald Trump ogłosił rozporządzenia w ubiegły piątek – poinformowało w specjalnym komunikacie marokańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej.

Według tej ustawy fundusze przyznane Królestwu Maroka dotyczą również Sahary marokańskiej. „Fundusze przyznane [Maroku] są do wykorzystania na rzecz Sahary Zachodniej” – czytamy w komunikacie.

Raport dołączony do wyżej wymienionej ustawy potwierdza jednoznacznie poparcie amerykańskiego Kongresu dla marokańskiej inicjatywy autonomii.

Podkreśla również, że „Sekretarz Stanu powinien dążyć do negocjacyjnego rozwiązania tego sporu zgodnie z polityką Stanów Zjednoczonych popierającą rozwiązanie oparte na formule autonomii proponowanej przez stronę marokańską”.

Jednocześnie wyżej wymienione rozporządzenia zachęcają amerykańską Administrację do „wspierania inwestycji realizowanych przez sektor prywatny na terenie Sahary Zachodniej” – podkreśla marokańskie Ministerstwo.

Ustawa uchwalona przez Kongres i ogłoszona przez amerykańskiego Prezydenta, zleca Sekretarzowi Stanu przedstawienie w ciągu 45 dni raportu opisującego „dyspozycje podjęte w celu wzmocnienia kontroli dostarczania środków pomocy humanitarnej dla uchodźców w Afryce Północnej” odnosząc się w sposób prawie oczywisty do sytuacji ludności z obozów w Tindouf w Algierii.

foto: Architect of the Capitol / Wikimedia