Lockdown w Polsce przedłużony. Poznaj szczegóły obostrzeń

Lockdown
Biznes Bez Granic
Lockdown
Fot. Unsplash

Obostrzenia obowiązujące od 20 marca w całej Polsce  w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem zostają przedłużone o ponad tydzień, do 18 kwietnia – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister podkreślił, że obecny spadek liczby zakażeń jest związany z okresem świątecznym. Dopiero zatem w kolejnych dniach pojawią się reprezentatywne dane obrazujące rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ponadto, zwiększona mobilność obywateli w czasie świat może być widoczna w statystykach dopiero za tydzień.

Cezary Kaźmierczak z ZPP o obostrzeniach: Na dekady zostaniemy w tyle za Europą>>

Niedzielski dodał, że nie należy zbyt optymistycznie podchodzić do spadającej w ostatnich dniach liczby zakażeń, ponieważ sytuacja w szpitalach jest nadal bardzo trudna. – Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tys. Te parametry na poziomie zbliżającym się do 80 proc. są parametrami niebezpiecznymi. To dlatego, ze dystrybucja w regionach nie jest jednolita i mamy takie regiony, gdzie napięcia dottyczące wykorzystania infrastruktury są bardzo duże – mówił minister podczas konferencji.

Niedzielski wcześniej na Twitterze poinformował, że najważniejszym współczynnikiem branym pod uwagę przez władze przy walce z COVID-19 nie będzie już liczba nowych zakażeń.

Restrykcje w handlu

Do 18 kwietnia zamknięte będą zatem wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, będą też obowiązywać limity osób dla placówek handlowych. Poniżej nowe ograniczenia:

  • wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. zostaną zamknięte;
  • centra i galerie handlowe – tak jak obecnie pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

Ponadto w placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:

  • 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw.,
  • 1 osoba na 20 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.

Także w miejscach kultu religijnego (kościoły) będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte

Ponadto, zamknięte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz żłobki i przedszkola. Przewidziany został wyjątek – sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Z powodu zamknięcia żłobków i przedszkoli do 9 kwietnia, rodzice, którzy będą pozostaną z dziećmi będą mieli prawo skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.


Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Minister zdrowia zarekomendował również pozostanie na święta w domach i pracę zdalną.

Nadal obowiązują wcześniej wprowadzone zasady bezpieczeństwa, obejmujące m.in. zamknięcie galerii handlowych, hoteli czy jednostek kultury.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *