Liczba pasażerów linii lotniczych spadła w 2019 roku

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych opublikowało dane dotyczące globalnego ruchu pasażerskiego za ostatni rok. Okazało się, że popyt mierzony za pomocą wykorzystanych pasażerokilometrów wzrósł o 4,2 proc. w porównaniu do 2018 r. Wyniki pokazują jednak, że nastąpiło spowolnienie w porównaniu do wzrostu o 7.3 proc. r./r. dwa lata temu.

Jest to pierwszy przypadek od czasu wybuchu światowego kryzysu finansowego w 2009 r., w którym popyt pasażerski był niższy niż ogólny wskaźnik wzrostu wynoszący średnio 5,5 proc. rocznie.

Przepustowość lotów w całym roku 2019 wzrosła o 3,4 proc., a współczynnik obciążenia wzrósł o 0,7 punktu procentowego do rekordowo wysokiego poziomu 82,6 proc. Poprzedni rekord wynosił 81,9 proc. w 2018 r.

W grudniu 2019 r. liczba wykorzystanych pasażerokilometrów wzrosła o 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2018 roku. To zdecydowana poprawa w stosunku do 3,3 proc. rocznego wzrostu odnotowanego w listopadzie. Przyczynił się do popyt w Ameryce Północnej.

Przewiduje się jednak, że wzrost zostanie gwałtownie zahamowany atakiem koronawirusa i stratami chińskich linii lotniczych.

KZ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *