Krawat to perfumy garnituru

Etykieta w biznesie

Wiązanie krawataNasz współczesny krawat wywodzi się od elementu stroju charakterystycznego dla najemników chorwackich w służbie Ludwika XIII, którzy pojawili się w Paryżu ok. roku 1630 podczas wojny 30-letniej. Była to szarfa wykonana z kolorowego materiału obwinięta dwukrotnie wokół szyi i zawiązana na prosty węzeł, mająca za zadanie ochronę gardła przed zimnem. Chorwaci do dzisiaj są dumni ze swojego wkładu w ubiór męski i 18 października obchodzą Dzień Krawata.

Podobne szarfy nosili wcześniej zarówno wojownicy chińscy cesarza Qin Shih-huang-di oraz rzymscy legioniści za czasów Trajana. Szarfa chroniła żołnierskie gardła przed chłodem. Niewątpliwy wpływ na upowszechnienie się krawata w Europie miało ochłodzenie klimatu zwane Małą Epoką Lodowcową, której szczyt przypadł na lata 1645–1715. W ciągu niecałego wieku krawat zrobił szybką i zawrotną karierę w modzie męskiej. Koronkowy a następnie batystowy krawat wszedł na salony XVIII wiecznej Europy i stał się nieodzownym atrybutem dandysa oraz gentlemana. Współczesny krawat dobrej jakości składa się z trzech warstw: pokrycia wykonanego z jedwabiu i wykrojonego ze skosu, duszy wykonanej z wełny i podszewki z bembergu lub jedwabiu. Taki krawat ma odpowiednią grubość, zachowuje sprężystość i nie skręca się przy noszeniu. Istnieje ok. 15 podstawowych rodzajów węzłów, ale eksperci wyróżniają aż 188 sposobów wiązania krawata. Najważniejsze to simple (węzeł prosty), four-in-hand, półwindsor i windsor, które powinny być z jednej strony dobrane do grubości krawata (im grubszy krawat, tym prostszy węzeł), z drugiej strony do typu kołnierzyka np.: kent, spread, semispread, cutaway. Węzeł musi się mieścić w wycięciu kołnierzyka, więc im szersze wycięcie, tym większy może być węzeł.

Dobrze zawiązany krawat musi być podciągnięty do wysokości kołnierzyka i kończyć się na wysokości paska. Węzeł musi być samodzielnie zawiązany, a pod węzłem powinna znaleźć się „łezka” czyli wgłębienie nadające krawatowi trójwymiarowość. Odpowiednio dobrany i właściwie zawiązany krawat świadczy o mężczyźnie, jego smaku, elegancji i znajomości zasad komponowania ubioru. Warto pamiętać, że spośród trzech podstawowych części męskiej garderoby: garnitur, koszula, krawat, tylko jedna powinna być wzorzysta i zazwyczaj jest to właśnie krawat, który w ten sposób rozjaśnia i ożywia nasz strój.

Słynny francuski powieściopisarz Honoriusz Balzak, był wielkim admiratorem krawata. W przypisywanej mu książce „Sztuka wiązania krawata sposobami znanymi i stosowanymi”, która wymieniała 32 różne węzły, pisał, że „krawat to perfumy garnituru”, a elegancki mężczyzna powinien mieć, co najmniej, 38 krawatów.

Paweł Grotowski


Paweł GrotowskiPaweł Grotowski
Autor jest byłym pracownikiem KPRM i MSZ, prowadzącym obecnie szkolenia i konsultacje z Etykiety Biznesie i Protokołu Dyplomatycznego dla instytucji publicznych oraz biznesu. Osoby i firmy zainteresowane poznaniem zasad protokołu dyplomatycznego i etykiety w biznesie zapraszamy do kontaktu. www.universaltraining.pl


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *