Kontrola jakości towaru w Chinach

Kontrola jakości

Kontrola jakości

Tegoroczna edycja targów China Homelife Show zbliża się wielkimi krokami, my tymczasem przypominamy, że 6 czerwca podczas wydarzenia CSPA zorganizuje panel na temat prowadzenia biznesu w Chinach. W dyskusji weźmie udział między innymi autorka poniższego tekstu czyli Pani Mariola Szwaj, dyrektor spółki, VERICO Experts Sp. z o.o.

Gdy zamawia się towar od dostawcy znajdującego się na innym kontynencie, trzeba opierać się na jego deklaracjach i zaufaniu. Jak tu jednak zaufać dostawcy którego się nie zna, nigdy nie widziało i nie zna się nikogo, kto kupował towar od tej firmy i może ją polecić ? W jaki sposób importer może zabezpieczyć swoje interesy ?

Jednym ze skutecznych narzędzi zabezpieczenia interesów importera jest kontrola towaru przeprowadzona przez inspektora niezależnej firmy kontrolnej. Taka kontrola powinna zostać przeprowadzona jeszcze w Chinach, zanim importer zapłaci dostawcy pełną kwotę. Co więcej, dostawca powinien zostać uprzedzony wcześniej, że taka kontrola się odbędzie.

Importer ma do dyspozycji kilka rodzajów kontroli, które się przeprowadza w zależności od rodzaju towaru i stopnia ryzyka. Są to:

  • kontrola 1-szego produktu,
  • kontrola w toku produkcji,
  • kontrola przedwysyłkowa,
  • nadzór nad załadunkiem.

Importerzy często obawiają się zlecić kontrolę towaru, który zamówili ponieważ nie chcą urazić swojego dostawcy. Nic bardziej mylnego. Firmy chińskie są przyzwyczajone, że są sprawdzane i że towar który produkują jest kontrolowany. Dla firm chińskich właśnie takie działanie jest racjonalne i naturalne.

Początkujący importerzy nie mają świadomości, że kontrola towaru jest jego prawem. Jeśli dostawca nie wyraża zgody na przeprowadzenie kontroli przez importera to oznacza, że albo zdaje sobie sprawę z faktu, że jego towar nie spełni wymagań importera i nie będzie wyprodukowany zgodnie z zamówieniem albo nie zamierza go wyprodukować.

Po przeprowadzeniu kontroli może się okazać, że inspektor wykrył wady jakościowe lub ilościowe albo nawet może się okazać, że cała partia towaru jest wadliwa. Wówczas dostawca powinien usunąć braki lub wyprodukować towar od nowa.

Reakcja dostawcy na negatywny wynik kontroli czasami budzi zdumienie. Importer może nawet nie otrzymać przeprosin. Po prostu dostawca przyjmie do wiadomości jakie są wady i przystąpi do ich usunięcia. Czasami dostawcy milkną na dłużej kiedy okazuje się, że towar jest całkowicie wadliwy i odzywają sie nagle po dłuższym czasie z informacją, że wkrótce wyprodukują towar od nowa. Potem okazuje się, że rzeczywiście nowa partia jest całkiem dobrej jakości.

Nie wszyscy importerzy zdają sobie sprawę że wcale nie trzeba kontrolować wszystkich sztuk towaru aby poznać jego jakość. Wystarczy przeprowadzić kontrolę zgodnie z międzynarodową normą statystyczną AQL. Dlatego można taką kontrolę przeprowadzić szybko, skutecznie i niedrogo .

W Chinach można skontrolować praktycznie każdy towar. Można również przeprowadzić badania laboratoryjne. Ważne jest aby rodzaj kontroli i jej dokładność dopasować do charakteru produktu i potencjalnego ryzyka związanego z otrzymaniem towaru niewłaściwej jakości.

Przy bardzo wartościowych produktach kontroluje się nawet 100% towaru, w innych przypadkach tylko odpowiednio pobrane próbki. Maszyny, linie technologiczne montuje się i uruchamia u dostawcy.

Czasami charakter produktu wymaga przeprowadzenia kontroli w toku produkcji ponieważ po zmontowaniu produktu nie będzie można wykryć wad bez jego zniszczenia.

Czasami wystarczy przeprowadzić nadzór nad załadunkiem aby zabezpieczyć się przed otrzymaniem niewłaściwego towaru lub w niewłaściwej ilości.

źródło: polska-azja.pl
foto: Jetta Productions / Getty Images


Silk Road Poland