
– Mam nadzieję, że Polska i Kuwejt będą miały okazję współpracować jako niestali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka podczas spotkania z delegacją kuwejckiego MSZ, nawiązując do kandydatury obydwu państw na to stanowisko.
Podsekretarz Stanu w MSZ Joanna Wronecka spotkała się we wtorek z delegacją kuwejcką pod przewodnictwem wiceministra spraw zagranicznych Khaleda Sulaimana Al Jarallaha. Była to pierwsza od 2003 roku wizyta przedstawiciela kierownictwa kuwejckiego MSZ w Polsce.
Wiceminister Joanna Wronecka wyraziła uznanie dla zrównoważonej polityki międzynarodowej prowadzonej przez Kuwejt. Podkreśliła, że Polska z uznaniem odnosi się do wysiłków tego państwa, które pełni rolę gospodarza negocjacji jemeńskich, i – choć Polska z żalem przyjęła informację o ich zakończeniu – ma nadzieję na ich wznowienie i pozytywne zakończenie.
Konsultacje polityczne dotyczyły dotychczasowej współpracy dwustronnej, sytuacji bezpieczeństwa w regionach obu państw, wspólnych obszarów działania w kwestii pomocy humanitarnej i rozwojowej m.in. w Syrii i Libanie, a także poszerzenia działań w zakresie wymiany gospodarczej, naukowej i turystyczno-medycznej.
Omówiono również kwestie współpracy wojskowej w zakresie stacjonowania w Kuwejcie Polskiego Kontyngentu Wojskowego, który bierze udział w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Ponadto poruszono zagadnienia dotyczące współpracy naukowej, w tym oferty studiów dla kuwejckich kadetów.
W trakcie spotkania strony podpisały umowę dwustronną o zniesieniu obowiązku wizowego dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych.
źródło: MSZ / Centrum Prasowe PAP