#KoncertDlaSyrii

#KoncertDlaSyrii

#KoncertDlaSyrii

W środę, 17 maja 2017 w Teatrze Dramatycznym odbył się koncert charytatywny pod patronatem Prezydent m.st. Warszawy zorganizowany dla wsparcia ofiar wojny domowej w Syrii. Podczas wydarzenia zabrzmiała muzyka w wykonaniu światowej sławy Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Tego wieczoru Orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Jacka Kaspszyka wraz z solistką, Iwoną Sobotką, wykonała III Symfonię op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Społecznymi ambasadorami wydarzenia byli: Anna Prus, Karolina Nowakowska, Grzegorz Jarzyna, Jacek Rozenek, Żora Korolyov, Darek Malejonek.

Wydarzenie zostało zorganizowane z myślą o szczególnej grupy społecznej – dzieci i młodzieży. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej prowadzi szkołę w Bire – miejscowości na pograniczu syryjsko-libańskim, które jest częścią polskiej strefy humanitarnej w północnym Libanie.

– Jestem wdzięczna fundacji PCPM za pomoc, którą niesie w regionie targanym konfliktami. W miejscowości Bire, leżącej na pograniczu syryjsko-libańskim, gdzie powstał tak zwany polski sektor humanitarny, dzięki staraniom Centrum powstała szkoła. Prowadzone są tam regularne zajęcia dla najmłodszych, ale też kursy zawodowe dla nieco starszej młodzieży. Wiem, że dzięki tym działaniom, garstka uchodźców, podopiecznych PCPM, ma szansę na odnalezienie drogi do normalności. Mam nadzieję, że kiedy sytuacja w Syrii ulegnie normalizacji, będą mogli wrócić do swych domów i kontynuować naukę, a w przyszłości pracować dla własnego kraju, regionu, miasta – powiedziała podczas uroczystości Hanna Gronkiewicz-Walzt, Prezydent m.st. Warszawy.

W grudniu 2016 roku Rada Miasta i Prezydent miasta stołecznego Warszawy zaapelowali o solidarność z ofiarami konfliktu syryjskiego. Wojna, trwająca od pięciu lat, kosztowała życie ok. 400 tysięcy Syryjczyków i zmusiła ponad 12 milionów mieszkańców do ucieczki z kraju lub migracji wewnętrznej; skutkiem tego niemal 13 milionów osób znajduje się w katastrofalnej sytuacji humanitarnej.

Władze miasta postanowiły poprzez akcję „Warszawa dla Aleppo” weprzeć humanitarną działalność polskich organizacji pozarządowych aktywnych w Syrii. Wiele z nich niesie pomoc, tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Codzienne udzielanie pomocy wiąże się z ogromnym ryzykiem. Ofiarna praca wolontariuszy Polskiej Akcji Humanitarnej, Caritas Polska, Fundacji Wolna Syria, Wspólnoty St. Egidio i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej rozwinąć koalicję oraz wielu innych jest przykładem ludzkiej solidarności i powodem do dumy.

Warszawiacy wspierali zbiórkę pieniędzy do puszek podczas wydarzeń kulturalnych i sportowych organizowanych przez stołeczne instytucje. Do akcji włączyły się teatry, spółki miejskie, muzea, orkiestry. W ramach pomocy udało się zorganizować bieg wokół Pałacu Kultury i Nauki pod nazwą „Biegam dobrze dla Aleppo”, a uczestnicy Balu Mistrzów Sportu Warszawy mieli okazję przekazać datki na rzecz potrzebujących Syryjczyków.

Konflikt w Syrii przypomniał wielu z nas o potrzebie ochrony ludzkiej godności i stałym przeciwdziałaniu nienawiści. Najlepszym narzędziem budowania tolerancji, szacunku i wzajemnego zrozumienia jest edukacja. Dlatego Urząd Miasta przygotował scenariusze lekcji dla szkół poświęconych sytuacji w Aleppo i losowi uchodźców. Trwa praca nad wspólnym projektem edukacyjnym w Syrii.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie www.um.warszawa.pl/aleppo oraz na FB.

Dochód ze sprzedaży cegiełek, przygotowanych specjalnie z okazji koncertu, zostanie w całości przekazany podopiecznym szkoły w Bire. Placówka, położona na pograniczu syryjsko-libańskim, jest dla dzieci i młodzieży jedyną szansą na uzyskanie dostępu do edukacji i podniesienia kwalifikacji zawodowych.

foto: R. Motyl / UM Warszawa