Kolejne parkingi w ramach systemu „Parkuj i Jedź”

Stołeczny system „Parkuj i Jedź” powiększył się o dwa nowe parkingi. Na kierowców czekają miejsca na parkingach Wawer SKM oraz Jagiellońska. Oba nowe parkingi mogą pomieścić łącznie ok. 230 aut.

 

Od 2007 r., kiedy otworzyliśmy pierwszy taki parking przy stacji metra Marymont, w Warszawie powstało kilkanaście kolejnych takich inwestycji. Obecnie pod względem wielkości mamy taki sam system „Parkuj i Jedź” jak Helsinki i Budapeszt. Mamy już 13 parkingów, które łącznie oferują ponad 3,7 tys. miejsc. Myślę, że to dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Rzym, który jest liderem w tym zakresie, ma takich miejsc 12 tys. Nam udało się stworzyć w cztery lata niemal 4 tys. miejsc. To dobry wynik. – zaznaczyła Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz tuż przed otwarciem parkingu Wawer SKM.

Jednopoziomowy parking P&R Wawer SKM znajduje się przy ul. Widocznej, w bezpośrednim sąsiedztwie przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Warszawa-Wawer. Pomieści 133 auta (w tym 4 miejsca dla niepełnosprawnych kierowców) oraz 144 zadaszone miejsca dla rowerów.

. Po pozostawieniu samochodu mieszkańcy Wawra będą mogli na Pragę czy do centrum Warszawy dojechać szybko i wygodnie pociągiem SKM. Na przystanku Warszawa Wawer zatrzymują się pociągi linii S1, łączącej Otwock z Pruszkowem, oraz Kolei Mazowieckich, włączone do systemu wspólnego biletu. Z wawerskiej stacji do Śródmieścia można dotrzeć już w 21 minut.

Drugi z parkingów, zlokalizowany przy ul. Jagiellońskiej, powstał na terenie należącym do Mennicy Polskiej. Obecnie może przyjąć 100 samochodów (w tym 4 miejsca dla niepełnosprawnych), jednak istnieje możliwość szybkiego powiększenia parkingu nawet do 700 miejsc. Parking ten jest jednym z kilku tymczasowych rozwiązań tego typu przewidzianych dla zmotoryzowanych kibiców, którzy przyjadą do Warszawy na EURO 2012. Docelowo na terenie Mennicy zmieścić się będzie mogło nawet 7 tys. samochodów osobowych.

źródło: www.um.warszawa.pl