Kazachstan wśród liderów pilotażu 5G

5G

5G

Trzy największe miasta Kazachstanu – Nur-Sułtan (dawniej Astana), Ałmaty i Szymkent zostaną w najbliższym czasie objęte siecią komunikacji mobilnej piątej generacji, jak donosi Międzynarodowa Agencja Informacyjna Kazinform cytując słowa dyrektora finansowego Kazakhtelecom JSC.

Wynika z nich, iż sama firma jest gotowa na wprowadzenie 5G, tym niemniej kwestią dyskusyjną jest to, czy są na nie przygotowane kraj i gospodarka. Według cytowanego dyrektora obecne prędkości internetu mobilnego są w zasadzie wystarczające do zaspokojenia bieżących potrzeb.

Portal Astana Times na początku czerwca br. poinformował, że rząd Kazachstanu planuje budowę infrastruktury niezbędnej do wspierania sieci 5G w Nur-Sułtanie, Ałmaty i Szymkencie do końca roku, a „Kazachstan jest jednym z dziesięciu krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Szwajcaria i Estonia, które rozpoczęły projekty pilotażowe nowej sieci”. Wiceminister ds. rozwoju cyfrowego, przemysłu obronnego i aerokosmicznego w lipcu br. ogłosił, że w miastach Nur-Sułtan, Ałmaty, Szymkent oraz w regionie Ałmaty, prowadzony jest projekt pilotażowy 5G. Wskazywał również, że Kazachstan jako jedno z pierwszych państw na świecie wprowadził 4G, a teraz staje się jednym z pierwszych, które wdrożą 5G.

(Amkaz)
foto: Getty Images

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *