Jak odbudować gospodarkę turystyczną? Zapraszamy na debatę podczas Forum Polskiej Przedsiębiorczości

Debata o turystyce

Debata o turystyce

Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na powoli odżywający po pandemii sektor turystyczny? Czy problemy kadrowe wpłyną na rozwój branży? Na te i inne pytania postarają się odpowiedzieć paneliści podczas debaty „Odbudowa gospodarki turystycznej – bariery, wyzwania, atuty rodzimych przedsiębiorców”, która odbędzie się podczas Forum Polskiej Przedsiębiorczości.

Nie tylko przemysł i produkcja – turystyka i cały sektor związany z podróżami to również istotna część światowej gospodarki, co wyraża się zarówno udziałem w globalnym PKB, jak i wielkością zatrudnienia.

W 2019 roku wkład sektora całego sektora Travel&Tourism do globalnej gospodarki (według szacunków WTTC) wynosił 9,6 mld dol., co stanowiło 10,3 proc. światowego PKB. Pandemia drastycznie zrewidowała te wyniki – po wyhamowaniu wyjazdów turystycznych w 2020 r. branża straciła 4,5 mld dolarów, a jej wkład do PKB spadł zaledwie do 5,3 proc. Co więcej, przez pandemię zlikwidowano 62 mln miejsc pracy powiązanych z podróżami i turystyką.

Polski sektor turystyczny również stracił w ostatnich latach – przed pandemią wytwarzał ponad 6 proc. PKB i zapewniał pracę dla ponad 700 tys. osób. W wyniku pandemii udział turystyki w PKB zmniejszył się o około 2 proc. (dane Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii), a turystyka zagraniczna czy miejska odnotowała spadek obrotów nawet na poziomie 80 proc. Zatrudnienie stracili zatrudnieni w hotelach, pensjonatach czy restauracjach sezonowych – wiele z tych osób się przebranżowiło i już nie wróciło do zawodu.

Znoszenie ograniczeń pandemicznych przez kolejne kraje spowodowało ożywienie w sektorze, który według WTTC miał stać się siłą napędową globalnego ożywienia gospodarczego, tworząc jedno na trzy nowe miejsca pracy na świecie, czyli prawie 126 milionów stanowisk w ciągu następnej dekady.

Czy tak się stanie? A może wojna w Ukrainie i rosnące problemy na rynkach finansowych nie pozwolą na odbudowę turystyki? Jakie działania muszą zostać podjęte, aby odbudować gospodarkę turystyczną? Porozmawiamy na ten temat podczas:

Odbudowa gospodarki turystycznej – bariery, wyzwania, atuty rodzimych przedsiębiorców.

Panel z udziałem przedstawicieli Polskiej Organizacji Turystycznej, hotelarzy i touroperatorów.

Panel odbędzie się podczas Forum Polskiej Przedsiębiorczości

24. czerwca 2022 r. od godz. 11.30-13.00

Ptak Expo Nadarzyn k Warszawy

 

Zarejestruj się na wydarzenie – tutaj znajdziesz formularz rejestracyjny>>

 

Forum Polskiej Przedsiębiorczości, 22-24 czerwca 2022

 


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *