Jak bezpiecznie wyjechać z biurem podróży?

Wakacje

Wakacje

Zbliżający się letni sezon turystyczny 2017 to nie lada wyzwanie dla każdego urlopowicza. Wybierając miejsce wypoczynku lub aktywności trzeba wziąć pod uwagę konsekwencje, jakie niesie ze sobą wybór określonego kierunku podróży i organizatora. Joanna Sawiuk – Sekretarz Łódzkiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki – w przypadku zagranicznych wyjazdów rekomenduje wybór biura podróży działającego zgodnie z ustawą o usługach turystycznych i wpisanego do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Klient wyjeżdżający z legalnie działającym biurem podróży jest chroniony z mocy prawa przez przepisy ustawy o usługach turystycznych. Warto też sprawdzić, czy dane biuro jest zrzeszone np. w Polskiej Izbie Turystyki. Joanna Sawiuk podkreśla, że przy wyborze wakacyjnej oferty nie można się kierować wyłącznie ceną, ale koniecznie trzeba przeczytać dokładnie ofertę.

Polska Izba Turystyki Odział Łódzki, podczas swoich dyżurów w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Piotrkowskiej 87, w każdy piątek w godz. 9:00-10:00, służy pomocą i fachowym doradztwem w kwestiach związanych z dylematami dotyczącymi wyboru rzetelnego organizatora wakacyjnego wypoczynku. Pracownicy PIT-u udzielają informacji, jak sprawdzić, czy biuro podróży działa zgodnie z prawem i na co zwrócić uwagę przy wybieraniu ofert.

Firmy działające na zmieniającym się rynku turystycznym muszą być przygotowane na wszelkie ewentualności. Bywa, że z roku na rok popularne kierunki podróżowania tracą na znaczeniu, a otwiera się perspektywa dla innych: krajowych i europejskich destynacji. W ubiegłym roku popularne stały się, uznawane jeszcze niedawno za mniej atrakcyjne, takie państwa, jak Rumunia, Bułgaria, czy dawniej dość drogie Włochy, Grecja, Hiszpania. Sporą popularnością zaczęły się również cieszyć kierunki uchodzące niegdyś za egzotyczne i ekskluzywne, takie jak Dominikana, Tajlandia czy Wietnam. Jolanta Kondys – Sikora, z Łódzkiego Oddziału Polskiej Izby Turystyki, podsumowując trendy ubiegłego roku prognozuje, że w 2017 roku najchętniej wybieranymi przez Łodzian kierunkami podróżowania będzie Grecja, Bułgaria, kraje bałkańskie (Chorwacja, Albania, Czarnogóra) oraz Hiszpania. Ponadto podkreśla, że wzrasta zainteresowanie wyjazdami do dalszych zakątków, np. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Omanu. Łodzianie coraz częściej podróżują również w typowo egzotyczne i dalekie miejsca, takie jak Indonezja (Bali), Tajlandia, Kuba, Kenia, Tanzania (Zanzibar), Mauritius, czy Dominikana. Dzieje się tak za sprawą uruchomienia w te miejsca bezpośrednich lotów czarterowych z Polski, co przyczyniło się do obniżenia kosztów wycieczek.

Podczas Targów – Regiony Turystyczne NA STYKU KULTUR, które odbędą się w terminie 17 – 19 marca 2017 r., będzie można zapoznać się z propozycją wyjazdów wakacyjnych zarówno polskich, jak i zagranicznych touroperatorów. Na stoisku Polskiej Izby Turystyki mocno podkreślona będzie oferta wyjazdów do naszych wschodnich sąsiadów – na Litwę, Ukrainę czy Białoruś. Aby utrzymać wzrostowy trend w turystyce krajowej polskie regiony z pewnością mocno będą konkurować z zagranicznymi wystawcami. Targi Na Styku Kultur to idealne miejsce dla osób poszukujących pomysłów na spędzenie wyjazdów urlopowych, rodzinnych wakacji, długich weekendów czy krótkich wypadów poza miasto. Specjalne oferty będą czekały na miłośników zagranicznych podróży, fanów turystyki krajowej, amatorów wczasów pod gruszą, a także nauczycieli poszukujących propozycji na zielone szkoły. A wybór jest naprawdę trudny – jechać traktorem dookoła świata, rowerem elektrycznym wokół Polski czy może wybrać się na wczasy all inclusive. Bogaty program imprez towarzyszących zadba o dobry nastrój dzieci, a dorosłych zainspiruje do częstszego podróżowania. Liczne spotkania ze znanymi podróżnikami, warsztaty, pokazy tańca, występy zespołów ludowych czy opowieści o przygodach, które spotykały nieustraszonych globtroterów, to tylko niektóre atrakcje czekające na wszystkich, którzy w marcu odwiedzą halę Expo-Łódź. A to wszystko pod hasłem „Daj się urzec…!”

Kontakt:
Międzynarodowe Targi Łódzkie: tel. +48 42 633 10 69, e-mail: turystyka@targi.lodz.pl, www.nastykukultur.pl
Polska Izba Turystyki Oddział Łódzki: tel. +48 510 369 226, e-mail: lodz@pit.org.pl, www.pitlodz.pl


Silk Road Poland