Inflacja wzrosła aż do 5,8 proc. Będzie podwyżka stóp procentowych?

Wykres
Wykres
Fot. Unsplash

Inflacja konsumencka (według szybkiego szacunku danych) wyniosła 5,8 proc. w ujęciu rocznym we wrześniu 2021 r. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,6 proc. 

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku we wrześniu 2021 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 5,8 proc. (wskaźnik cen 105,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,6 proc. (wskaźnik cen 100,6)” – czytamy w komunikacie GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,4 proc. r/r, nośników energii – wzrosły o 7,2 proc. r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 28,6 proc. r/r.

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,1 proc. m/m, nośników energii wzrosły o 0,8 proc., natomiast paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 2 proc. m/m.

Eksperci nie spodziewali się tak dużego wzrostu inflacji. Coraz więcej argumentów przemawia za szybką podwyżką stóp procentowych, jednak w Radzie Polityki Pieniężnej nie ma na to zgody – jak na razie na posiedzeniu 30 września RPP po raz kolejny odrzuciła wnioski o podwyżki stóp procentowych


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.