Helsinki mają koncepcję dekarbonizacji ogrzewania miasta. Czego możemy się od nich nauczyć?

Widok na Helsinki
Widok na Helsinki
Fot. Pexels

Kryzys klimatyczny to jedno z największych wyzwań naszych czasów. Eksperci prześcigają się w sposobach zmniejszenia emisji CO2, koncentrując się nie tylko na konsumentach, ale też miastach, gdzie popyt na energię stale wzrasta. Władze Helsinek w marcu rozstrzygnęły konkurs na koncepcję całkowitej dekarbonizacji ogrzewania miasta i teraz chcą się nią podzielić.

W 2020 roku władze Helsinek ogłosiły konkurs „Helsinki Energy Challenge” na koncepcję całkowitej dekarbonizacji ogrzewania miasta, gdyż nadal ponad połowa energii jest wytwarzana z węgla. Co więcej, sam system grzewczy odpowiada za ponad połowę emisji gazów cieplarnianych Helsinek. Nagroda główna dla zwycięskiej koncepcji wynosiła aż milion euro, ale warunkiem było osiągnięcie celu neutralności emisyjnej miasta do 2035 roku. 252 zespoły z 35 krajów z całego świata zgłosiły swoje pomysły.

Konkurs rozstrzygnięto w marcu. Władze miasta ogłosiły, że wybrały przełomowe koncepcje, łączące m.in. ekologiczne rozwiązania ze sztuczną inteligencją. Spośród setek zgłoszeń wybrano cztery komplementarne propozycje, które pomogą w osiągnięciu jednocześnie elastycznego, jak również odpornego na nieprzewidziane sytuacje, spójnego systemu. Zwycięskie projekty będą rozwijane i uszczegóławiane. Pojawiła się również otwartość na dzielenie się rozwiązaniami i współpracę z innymi miastami.

– Helsinki są jednym z wiodących ośrodków pod względem zrównoważonego rozwoju. Dlatego powinniśmy czerpać z ich przykładu i otwartości na współpracę. Zwłaszcza, że to napawa optymizmem, że nawet tak duże miasto jak Helsinki, położone w chłodnej strefie klimatycznej i wymagające dużych nakładów energetycznych na ogrzewanie, może być zeroemisyjne – mówi Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Rewolucja energetyczna i zwiększenie izolacyjności cieplnej budynków

Przykład konkursu z Helsinek pokazuje, że nie istnieje jedna złota zasada, która będzie stanowiła odpowiedź na zmiany klimatyczne i prowadziła do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Neutralność energetyczną osiąga się łącząc dostępne rozwiązania. Do znanych i dostępnych sposobów należą m.in. wykorzystanie energii słonecznej, pompy ciepła, czy zielona energia ze słonej wody. Eksperci Polskich Domów Drewnianych wskazują także na nowoczesne budownictwo drewniane, które ze względu na wykorzystanie naturalnego, odnawialnego surowca, pozwala na ograniczenie emisji CO2 na każdym etapie budowy. Dodatkowo, dzięki odpowiedniej izolacji oraz modułowej konstrukcji i budowie ścian w fabrykach, co niweluje niemal w 100% mostki cieplne, budynki tracą mniej ciepła, dzięki czemu zapotrzebowanie na energię jest niższe, podobnie jak koszty utrzymania.

– Dzięki zastosowaniu modułowych, ekologicznych konstrukcji, nasze budynki będą miały zapotrzebowanie na energię nieodnawialną o 20% niższą niż w typowym budynku betonowym. Oznacza to, że mieszkańcy zapłacą nawet 20% niższe rachunki za prąd. Już pod koniec roku pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do domów jednorodzinnych z drewna w Łodzi i Choroszczy, wpisujących się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Natomiast w Środzie Śląskiej powstanie pierwsze osiedle ekologiczne wykorzystujące nowoczesne technologie drewniane – podsumowuje Tomasz Szlązak.

Źródło: Spółka Polskie Domy Drewniane SA (PDD)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *