Grupa Polpharma przejęła holenderską spółkę biotechnologiczną

Grupa Polpharma

Grupa PolpharmaW dniu 30 czerwca Grupa Polpharma przejęła wszystkie udziały w holenderskiej spółce biotechnologicznej EPIRUS Biopharmaceuticals (Netherlands) B.V., wraz z wysoko wydajną linią komórkową oraz kilkoma kandydatami leków bionastępczych. Zakup ten uzupełnia dotychczasowe kompetencje Grupy Polpharma i umożliwia integrację wszystkich procesów związanych z rozwojem leków biologicznych.

Grupa Polpharma, największa firma farmaceutyczna w Polsce i jeden z liderów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, od kilku lat inwestuje w strategiczny obszar biotechnologii. Grupa przejęła holenderskie aktywa od swojego partnera EPIRUS Biopharmaceuticals. Spółka znana wcześniej jako Bioceros będzie kontynuowała swoją działalność pod poprzednią nazwą.

Bioceros posiada własną wysoko wydajną linię komórkową CHO, która jest stosowana w rozwoju większości nowoczesnych przeciwciał monoklonalnych oraz innych leków biologicznych, a także kompleksowe możliwości w zakresie rozwoju bioprocesów oraz analityki. Połączenie tych kompetencji z działalnością Oddziału Biotechnologii Grupy Polpharma w Gdańsku będzie istotnym wsparciem w rozwoju leków biologicznych i bionastępczych na światową skalę.

„Bardzo się cieszymy z poszerzenia możliwości, jakimi już dysponujemy w Gdańsku o wiodącą linię komórkową w branży, znakomite kompetencje procesowe oraz zespół doświadczonych ekspertów – mówi Markus Sieger, prezes Grupy Polpharma. – Dzięki pełnej integracji procesów będziemy w stanie kontrolować wszystkie etapy rozwoju leku biologicznego. To ważny czynnik sukcesu w strategicznym dla nas obszarze leków bionastępczych. Pozyskana technologia pomoże nam dostarczać dostępne kosztowo produkty biologiczne dla ciężko chorych pacjentów na całym świecie”.

Dzięki zawartej transakcji Grupa Polpharma będzie kontrolować wszystkie ogniwa biotechnologicznego łańcucha wartości – od linii komórkowej poprzez rozwój procesu i produktu do produkcji zgodnej z wymogami Dobrej Praktyki Wytwarzania. Bioceros nie tylko uzupełnia możliwości nowoczesnego ośrodka Polpharma Biologics w Gdańsku, ale również przyśpieszy wejście Grupy Polpharma w obszar biotechnologicznych usług kontraktowych (CDMO) dla klientów zewnętrznych.

Grupa Polpharma

Grupa Polpharma jest liderem polskiego rynku farmaceutycznego oraz jedną z wiodących firm w branży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W skład Grupy wchodzi 7 zakładów produkcyjnych w Polsce, Rosji i Kazachstanie. Firma należy do czołowej 20 największych producentów leków generycznych na świecie z obrotami w wysokości prawie 1 mld dolarów. Chcąc zapewnić pacjentom szerszy dostęp do nowoczesnych terapii biologicznych, Grupa Polpharma zdecydowała się na strategiczną inwestycję w obszarze leków bionastępczych. Stworzyła nowoczesny ośrodek biotechnologii w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, prowadzi własne prace rozwojowe oraz buduje partnerstwa w celu rozwoju, produkcji i komercjalizacji leków bionastępczych na światową skalę.

źródło: Grupa Polpharma/Centrum Prasowe PAP


Silk Road Poland