Gospodarka o obiegu zamkniętym – jak wyzwolić potencjał z planowanych zmian?

22 czerwca w siedzibie Polska Agencji Prasowej odbyło się seminarium Deloitte nt. gospodarki o obiegu zamkniętym. Wśród gości pojawili się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Rozwoju, Instytutu Sobieskiego, Konfederacji Pracodawców Lewiatan czy też IKEA. Wydarzenie było także okazją do podsumowania posiedzenia Rady ds. Środowiska UE ws. pakietu dyrektyw Cricular Economy Package.

24582466_11_crop_300x168_636d63cc_CPO

Kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju Polski

Zdaniem Sławomira Mazurka, podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska, gospodarka cyrkularna stwarza ogromne możliwości rozwoju kraju, szczególnie pod kątem ekonomicznym, z jednoczesnym poszanowaniem środowiska. Podobnego zdania jest Łukasz Sosnowski, radca ministra w Ministerstwie Rozwoju, który w trakcie spotkania zadeklarował, że w planach jest utworzenie specjalnej grupy dedykowanej tematowi.

„Wpisuje się ona w Plan Morawieckiego opierającym się na innowacji i rozwoju. W najbliższym czasie w ramach Ministerstwa Rozwoju powołany zostanie zespół do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym. Jego zadaniem będzie stworzenie polskiego planu działań w zakresie Circular Economy” – mówił Sosnowski.

Konieczna właściwa postawa biznesu

W ocenie Ireny Picholi, Partnera w zespole Sustainability Consulting Central Europe Deloitte, polska gospodarka już jest gotowa na zmiany.

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest wyzwaniem i ogromną szansą dla biznesu. Zmiany modeli biznesowych, odpowiadające założeniom idei gospodarki o obiegu zamkniętym, zaowocują stworzeniem nowych możliwości dla przedsiębiorstw. Potencjał zmian w skali europejskiej jest ogromny. Powinniśmy wykorzystać szanse, jakie zapewniają nam odpowiednie fundusze i programy europejskie i skupić się na inicjatywach powiązanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, inwestować oraz opracowywać innowacyjne produkty i usługi, w celu zdobycia trwałej przewagi nad konkurencją – powiedziała Pichola.

Uczestnicy wydarzenia zgodnie stwierdzili, że istotną kwestią w zakresie rozwoju gospodarki o obiegu zamkniętym jest zrozumienie i rozpowszechnienie przez biznes wiedzy o profitach płynących z wdrażania tego rozwiązania.

Więcej informacji na temat spotkania oraz broszura informacyjna opracowana przez ekspertów Deloitte do pobrania pod linkiem: www.deloitte.com/pl/obiegzamkniety

źródło: Deloitte Polska / Centrum Prasowe PAP


Silk Road Poland