Francuski dodatek inflacyjny: 100 euro na podwyżki energii i paliw

Flaga Francji
Flaga Francji
Fot. Unsplash

Francuzi, których dochody wynoszą mniej niż 2 tys. euro netto miesięcznie, otrzymają jednorazowo 100 euro „dodatku inflacyjnego”, który ma zrekompensować wzrost cen energii, paliw i innych produktów.

Premier Francji Jean Castex zapowiedział, że dodatek zostanie automatycznie wypłacony kwalifikującym się do tego pracownikom, samozatrudnionym, bezrobotnym i emerytom. W sumie ze świadczenia skorzysta 38 mln mieszkańców Francji – ogłosił premier na antenie telewizji TF1. Castex zaznaczył, że pracujący w prywatnych przedsiębiorstwach otrzymają pieniądze pod koniec grudnia, pracownicy sektora publicznego w styczniu, a pozostałe grupy „nieco później”.

Dodatek ma zrekompensować rosnące ceny energii, paliw i innych produktów. Premier zapowiedział, że ceny gazu we Francji zostaną zamrożone na cały 2022 r. Wcześniej ogłoszono zablokowanie podwyżek za gaz do kwietnia przyszłego roku. W Francji gaz podrożał od stycznia o 57 proc., co oznacza wydatki większe o średnio 800 euro rocznie.

Już wcześniej w październiku Castex zapowiedział ograniczenie do 4 proc. zaplanowanej na luty 2022 r. kolejnej podwyżki cen prądu, która miała wynieść 12 proc.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.