Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – podsumowanie

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw

SMART-SAFE-SOLUTIONS czyli sprytne, bezpieczne i skuteczne rozwiązania – właśnie o nich mówiono podczas 9. Europejskiego Kongresu MŚP w Katowicach.

Za nami 9. edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wzięło udział blisko 8 tys. uczestników. Organizator wydarzenia, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach zapewnił im bardzo atrakcyjny program merytoryczny, 100 paneli, prowadzonych przez ekspertów w swoich dziedzinach. Problematyka zawarta w 12 ścieżkach tematycznych obejmowała zagadnienia, z którymi każdy świadomy, nowoczesny przedsiębiorca powinien być zaznajomiony. Od kwestii prawnych, przez prawa pracownicze, finansowanie, rozwój, marketing po właściwe zarządzanie czasem wolnym. Formuła sesji panelowych dopuszczała możliwość zadawania pytań, wiele osób z tej możliwości korzystało.

Uczestnicy sesji dostali spory zastrzyk wiedzy. Poznali nowe przepisy i obostrzenia prawne, mogli skorzystać z podpowiedzi dotyczących poszukiwania środków finansowych na rozwój. Mieli szansę porozmawiać z przedstawicielami instytucji – kancelarii prawnych, banków, od których często zależy być lub nie być firmy.

Otwarcie na nowoczesne technologie, rewolucja w transporcie zbiorowym, rozwój nauki czy współpraca z biznesem – to niektóre z obszarów, w jakich działa Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. O realizowanych przez nią projektach można było usłyszeć na 9. Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Uczestnicy mogli także spotkać się także z samorządowcami. Podczas Kongresu odwiedzili nas, a także brali udział w dyskusjach panelowych, przedstawiciele m.in. Katowic, Zabrza, Chorzowa, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej, a także goście z Województwa Dolnośląskiego i Małopolski.

Podczas debaty – Miasto. Dobry klimat dla biznesu, wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula stwierdził, że katowiczanie są niezwykle przedsiębiorczy. Katowice mają około 300 tys. mieszkańców, zarejestrowanych jest 50 tys. działalności gospodarczych. Prowadzenie własnej firmy w miejscu zamieszkania umacnia więź z miejscem, dlatego samorządowcy będą robić wszystko, aby ta tendencja się utrzymała. Z tym zdaniem powinni zgodzić się wszyscy włodarze mniejszych i większych miejscowości.

Uwagę zwracała liczna grupa zagranicznych gości z Unii Europejskiej, a także spoza granic naszego kontynentu. Zmiany na polskim rynku finansowym były przedstawiane w świetle globalnych trendów. Nowych partnerów biznesowych można było poznać podczas rozmów B2B, odbywających się na Targach Biznes Expo, które są nieodłączna częścią Kongresu. Międzynarodowy wymiar wydarzenia podkreśla podpisanie dwóch porozumień, dotyczących współpracy międzynarodowej z Białorusią i Ukrainą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *