Europa to my! Pochwalmy się sukcesami

Miasta, powiaty i województwa planują świętowanie 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

W Warszawie 1 maja Krakowskie Przedmieście będzie miejscem Festiwalu Europejskiego, ze strefami dla osób o różnych zainteresowaniach. W Sosnowcu i w Gdańsku zaplanowano koncert z udziałem gwiazd pod hasłem „Zjednoczeni w różnorodności”. Opolski Urząd Marszałkowski, wraz z miastem Opole, organizują 4 maja wielką galę na terenach obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego – koncert z udziałem gwiazd polskiej piosenki, liczne atrakcje, stoiska promujące Unię Europejską. Podobne koncerty będą odbywały się w całym województwie. W Zgorzelcu 1 maja odbędzie się po obu stronach Nysy Festyn Europejski, który w południe zainaugurują burmistrzowie Zgorzelca i Goerlitz, częstując mieszkańców obu miast ogromnym tortem okolicznościowym, a zakończy wieczorna transgraniczna zabawa taneczna.

Sygnał w świat

„Europa to nie jest jakaś odległa Bruksela. Europa to my! Nasze miasta są miastami europejskimi! Jesteśmy Europejczykami! Pochwalmy się naszymi sukcesami” – pisze w zaproszeniu skierowanym do miast prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz. Zachęca, by 1 maja w polskich miejscowościach był radosnym świętem dla mieszkańców. „Chcemy, aby to właśnie z naszych miast i gmin poszedł w świat głośny przekaz europejski. Gorąco zachęcam Państwa do organizowania w Waszych miastach uroczystości, koncertów, konkursów i wszelkich innych wydarzeń dla mieszkańców, tak aby zaangażować ich we wspólne świętowanie rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej” – apeluje szef ZMP.

Nowe obiekty, wspólny rynek

15 lat Polski w Unii Europejskiej to nie tylko nowa infrastruktura, zrewitalizowana przestrzeń publiczna, czy nowe obiekty sportowe i kulturalne. To również wspólny rynek, swoboda podróżowania, komunikowania się, wymiana kulturalna, edukacja, czy wspólne wartości – podkreślali podczas inauguracji prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Grafika do wzięcia

Aby nadać wszystkim planowanym w miastach wydarzeniom związanym z rocznicą jednolity ogólnopolski charakter, ZMP wraz z miastami, zaproponował wspólną grafikę dotyczącą rocznicy 1 maja. Można ją wykorzystywać do druku plakatów, do komunikacji internetowej czy innych form promocji na dowolnych nośnikach. Są tez materiały wideo – cztery 15-sekundowe spoty i jeden 2-minutowy, pokazujące różnorodne korzyści z naszego członkostwa w UE. Kampania będzie prowadzona także w mediach społecznościowych.

Miliardy na projekty

Z danych Związku wynika, że w ciągu ostatnich 15 lat polskie samorządy wydatkowały 220 mld zł na projekty unijne, z czego ponad 180 mld zł to przeznaczono na inwestycje: drogowe, na ochronę środowiska, gospodarkę komunalną. Pozostałą część Funduszy Unijnych samorządy przeznaczyły na tzw. projekty miękkie, m.in. aktywizację zawodową, turystykę, sport, kulturę.

źródło: Związek Miast Polskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *