Dwie turbiny wiatrowe na dachu ratusza Ursynowa

Turbiny wiatrowe na dachu ratusza Ursynowa
Turbiny wiatrowe na dachu ratusza Ursynowa
Fot. www.facebook.com/warszawa.ursynow

Na dachu ratusza dzielnicy Ursynów zostały zamontowane dwie turbiny wiatrowe. Po kalibracji i testach zaczną produkować prąd, który zasili urządzenia w budynku.

To pierwszym budynek użyteczności publicznej w stolicy, na którym zainstalowane zostały tego typu turbiny. Zostały opracowane prze polskich inżynierów – poinformował ursynowski ratusz. Ze względu na stosunkowo niewielkie rozmiary: wysokość – 2,6 metra i średnicę – 1,8 metra – nie będą wpływać na estetykę budynku. Obydwa urządzenia będą mogły wyprodukować nawet 4 kW prądu.

Ursynowski ratusz liczy, że przy rosnących cenach prądu inwestycja może zwrócić się w ciągu około 9 lat.

„Na dachu urzędu stanęły dwie turbiny wiatrowe. Będą produkować „zieloną energię”, która zasili odbiorniki znajdujące się w budynku. Obniżymy tym samym koszty i zmniejszymy negatywny wpływ funkcjonowania urzędu na środowisko naturalne. A przy okazji pięknie wyglądają. Nasz budynek jest pierwszym budynkiem użyteczności publicznej w stolicy, na którym zainstalowane zostały tego typu turbiny – napisano na Facebooku.

W grudniu 2020 roku Warszawa rozpoczęła realizację projektu w ramach programu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju o nazwie Zielone Miasta. Celem jest opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju, która pozwoli na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *