Dobry wieczór z kulturą

Za nami półmetek wakacji, ale przed nami jeszcze sporo ciepłych dni i długich wieczorów. Właśnie na ten czas Warszawa przygotowała wiele kulturalnych atrakcji.

Poza szeroką ofertą dla dzieci i młodzieży miasto ma ciekawą ofertę dla dorosłych, spragnionych kulturalnej rozrywki. I wcale nie musi to być rozrywka kosztowna.

Oto kilka propozycji na wakacyjne wieczory z kulturą w Warszawie.

Iluzjon Muzeum Sztuki Filmowej to kino z „muzeum” w nazwie. Ma szczególny status kina archiwalnego. Znajduje się pod opieką Filmoteki Narodowej, która zgodnie z przyświecającym jej hasłem „Pamięć filmu” chroni i niejednokrotnie przywraca kulturze polskiej jej dziedzictwo filmowe. ILUZJON należy do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W sierpniu zaprasza na cykl spotkań z X muzą. Wakacyjna Nostalgia, Kalejdoskop Filmowy, Muzyczne Biografie, to niektóre z propozycji Muzeum. Warto zajrzeć na www.iluzjon.fn.org.pl i wybrać coś dla siebie.

Letnie pokazy filmowe w plenerze to już ponad 10-letnia tradycja Warszawy. W ramach Filmowej Stolicy Lata można obejrzeć filmy w 33 miejscach w Warszawie, od Białołęki po Wilanów, w kilkunastu cyklach tematycznych. Tu wartym polecenia miejscem jest między innymi Kino Domowe NIAiU na Foksal 12. Cykl seansów plenerowych to selekcja filmów dokumentalnych i fabularnych poruszających tematykę domu – tego indywidualnego, rozumianego jako budynek mieszkalny i tego wspólnego, czyli planety. Oba domy są w niebezpieczeństwie. Filmy można oglądać w każdy wtorek o godzinie 21.00.

Dom Kultury Śródmieście w programie Smolna Fest 2019 oferuje szeroki wybór spektakli teatralnych, koncertów i recitali. Wieczorami będzie można zobaczyć i usłyszeć m.in. Joannę Szczepkowską, Daniela Gałązkę z Zespołem, Jazz Combo Volta czy Marię Pomianowską. Bilety w cenie 19 zł., a dla seniorów 5 zł. Program dostępny jest na stronie www.dks.art.pl

Skwer H. Hoovera stanowi przykład nowoczesnej przestrzeni publicznej harmonijnie współgrającej ze ściśle historycznym kontekstem. Oś skweru, usytuowana między pomnikami Adama Mickiewicza i Matki Boskiej Pasawskiej, wpisuje się w zabytkowy układ Krakowskiego Przedmieścia. To właśnie tutaj mieści się jedno ciekawszych miejsc na mapie Warszawy, tak różnorodne w wydarzenia pod kątem muzycznym i nie tylko. Akwarium – Skwer Hoovera to próba reaktywacji kultowej marki Akwarium, która uchodzi za jedną z najważniejszych inicjatyw kulturalnych w tej części Europy, cieszącą się długą historią na polu popularyzacji muzyki jazzowej. Poza muzycznymi wydarzeniami z udziałem najważniejszych przedstawicieli światowej sceny muzycznej. Poza codziennymi aktywnościami można tu zjeść pyszne śniadanie czy obiad w historycznym centrum Warszawy w rozsądnym przedziale cenowym, o którym bardzo często zapominają restauratorzy w tej okolicy.

Gdy większość warszawskich teatrów robi sobie przerwę, na scenie Teatru Polonia można zobaczyć między innymi fenomenalne „Zapiski z wygnania”, O! Lśnienia 2018; „Shirley Valentine”; czy bardzo dobrą „Danutę W.”, Do repertuaru kina wraca „Biała bluzka”, według Agnieszki Osieckiej. Warto też zajrzeć do plenerowych teatrów Krystyny Jandy, które od lat grają w wakacje. Nie tylko spektakle ze stałego repertuaru. Letnie pokazy pod gołym niebem to zarówno własne produkcje, jak i przedstawienia gościnne, odbywają się przed Och-teatrem, scenie OCH-GRÓJECKA 65.

W dni powszednie spektakle rozpoczynają się o godzinie 17:00, w weekendy o 15:00. W repertuarze między innymi „Starość jest piękna”, „Hej Joe!” czy „Pchła Szachrajka”, a także dwie tegoroczne premiery, przygotowane specjalnie z myślą o scenie plenerowej: „Kopciuszka” dla najmłodszych widzów oraz „Związek Otwarty” w reżyserii Krystyny Jandy i Marii Seweryn.

Cykl spektakli na scenie OCH-GRÓJECKA 65 jest możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

To tylko niektóre z propozycji na sierpniowe wieczory z kulturą, a każdy z nich warto zakończyć w położonym u stóp Starego Miasta Parku Fontann, gdzie od maja do końca września odbywają się spektakularne pokazy światła, dźwięku. Widowiska odbywają się w każdy piątek i sobotę w maju, czerwcu, lipcu i sierpniu o godz. 21.30, a we wrześniu o godz. 21.00. www.park-fontann.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *