Delegacja Królestwa Lesotho w Krajowej Izbie Gospodarczej

Delegacja Królestwa Lesotho w Krajowej Izbie Gospodarczej
Od lewej: Jerzy Drożdż- dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej, Joshua Setipa – Minister Handlu i Przemysłu Królestwa Lesotho, Marek Kłoczko – wiceprezes i dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej, Lineo Lydia Ntoane – Ambasador Królestwa Lesotho w Polsce

W siedzibie Krajowej Izby Gospodarczej przy ul. Trębackiej 4, Delegacja Królestwa Lesotho spotkała się z polskimi przedsiębiorcami zainteresowanymi nawiązaniem kontaktów handlowych.

Delegacji przewodniczył Minister Handlu i Przemysłu Królestwa Lesotho, Joshua Setipa.

Ministrowi towarzyszyli:

  • Pani Lineo Lydia Ntoane, Ambasador Królestwa Lesotho w Polsce,
  • Pani Matseliso Motsamai, Radca Handlowy Królestwa Lesotho w Polsce.

Gospodarzami spotkania byli:

  • Marek Kłoczko, wiceprezes i dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej,
  • Jerzy Drożdż, dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Krajowej Izby Gospodarczej.

Była to pierwsza wizyta Ministra Handlu i Przemysłu Królestwa Lesotho w Polsce. Pan Joshua Setipa mówił o możliwości pozyskania zleceń przez polskie firmy. Lesotho poszukuje wykonawców prac inżynieryjnych w zakresie budownictwa drogowego w terenie górzystym, budowy mostów i linii kolejowych.

Zapotrzebowanie na wykonawców dotyczy również budowy elektrowni i sieci energetycznych. Obecnie energia elektryczna jest produkowana wyłącznie w elektrowniach wodnych, które wytwarzają razem 80 MW. Zapotrzebowanie na energię wynosi 150 MW. Polskie firmy mogą uzyskać zlecenia na budowę kolejnych elektrowni wodnych, elektrowni wiatrowych, dostawę paneli słonecznych oraz budowę linii energetycznych. Na dzień dzisiejszy do sieci energetycznej podłączonych jest mniej niż 30% mieszkańców kraju.

Rząd Lesotho dysponuje środkami na te inwestycje. Lesotho jest znaczącym producentem diamentów, wolnych od zanieczyszczeń. Diamenty są wydobywane w kopalni Letseng, położonej na wysokości 3 100 m n.p.m. Ze względu na czystość, są one najwyżej cenione w skali planety. Przy średniej cenie światowej surowych diamentów 80 USD/karat, cena kamieni z kopalni Letseng przekracza 1800 USD/karat. Rząd Lesotho posiada 30% udziałów w kopalni. Pozostałe 70% należy do brytyjskiej spółki Gem Diamonds Limited z siedzibą w Londynie.

Oprócz kopalni Letseng funkcjonują 3 kopalnie o mniejszym wydobyciu. Eksport diamentów podlega podatkowi w wysokości 8%.

Minister ujawnił, że o możliwość wydobywania diamentów w Lesotho ubiegają się firmy rosyjskie.

* * * * *

Królestwo Lesotho to górzysta enklawa wewnątrz terytorium Republiki Południowej Afryki. Maseru, stolica państwa leży na wysokości 1 600 m n.p.m. W roku 2012 Maseru miało 267 tys. mieszkańców. Powierzchnia kraju 30 355 km², jest nieznacznie mniejsza od powierzchni województwa mazowieckiego. Na dzień 1 lipca 2015 r. populacja liczyła 2 mln 135 tys. mieszkańców. Obowiązują dwa języki urzędowe: sotho i angielski. Jednostką monetarną jest loti (LSL). Oficjalny kurs wymiany: 1 USD = 14,7 LSL.

Najważniejszym zasobem naturalnym Lesotho jest woda pitna. Istnieje 137 udokumentowanych źródeł wody, z tego 6 w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy, Maseru. Wolna od zanieczyszczeń woda pitna, jest sprzedawana do Republiki Południowej Afryki. Na terytorium Lesotho, w Górach Smoczych, ma swe źródła rzeka Oranje.

Produkt krajowy brutto Królestwa Lesotho za rok 2014, liczony wg oficjalnego kursu wymiany, wyniósł 2 mld 161 mln USD. W cenach porównywalnych było to 4 mld 265 mln USD. Dochód brutto na głowę mieszkańca wyniósł 1 200 USD. Inflacja za rok 2015 wyniosła 3,9%.

Znane marki odzieżowe, m.in. Levi’s, lokują w Lesotho swoje fabryki. W roku 2014 funkcjonowały 33 fabryki, które zatrudniały 22 000 pracowników. Wyeksportowano 90 mln sztuk odzieży z dzianin ( T-shirty) i 26 mln par jeansów.

Lesotho jest dziedziczną monarchią konstytucyjną z dwuizbowym parlamentem. 80 deputowanych do izby niższej jest wybieranych w wyborach powszechnych. Izba wyższa składa się z 11 senatorów powoływanych przez króla i 22 przywódców plemion.

Tekst i zdjęcia: Robert Ostrowski


Silk Road Poland