Aż 80 proc. przedsiębiorców spodziewa się, że w 2023 r. działania państwa będą im utrudniać prowadzenie działalności.
W 2022 r. stworzony przez firmę inFakt indeks, badający nastroje polskich przedsiębiorców, wyniósł -19,3, co oznacza, że wśród polskich przedsiębiorców wciąż przeważa pesymizm, choć nieco mniejszy niż w 2021 r. , gdy wskaźnik wynosił -20,8.
Indeks może przybrać wartości od -100 (całkowicie negatywne nastroje) do +100 (całkowicie pozytywne). Uczestnicy badani w ramach indeksu oceniają: łatwość prowadzenia biznesu w Polsce; stabilność i przewidywalność prawa; obowiązki pracodawców, szeroko pojętej biurokracji i obciążeń publiczno-prawnych; satysfakcję z prowadzenia biznesu; sytuację finansową firmy.
Co najbardziej przeszkadza przedsiębiorcom w prowadzeniu biznesu? Z indeksu inFakt wynika, że działania państwa. Aż 80 proc. ankietowanych stwierdziło, że Polski ład były niesprawiedliwy, a prawie 60 proc. przyznało, że ze względu na zmiany w składce zdrowotnej musiało podnieść ceny swoich produktów i usług.
Pięć najbardziej znaczących utrudnień ze strony państwa według przedsiębiorców (wedłuug indeksu inFakt):
- 56 proc. – wysokość składek ZUS
- 52 proc. – często zmieniające się przepisy
- 40 proc. – wysokość podatków
- 40 proc. – skomplikowanie przepisów prawnych
- 40 proc. – skomplikowanie przepisów podatkowych
- 14 proc. – nadmiar obowiązków sprawozdawczych
Co więcej, aż 80 proc. ankietowanych spodziewa się, że działania państwa w 2023 r. jeszcze bardziej utrudnią prowadzenie biznesu w Polsce.