Chiny. Szansa dla polskiego biznesu

china02

Jeszcze kilkanaście lat temu współpraca handlowa z chińskimi producentami była znacznie utrudniona. Problemem była nie tylko odległość dzieląca Europę od Państwa Środka, ale także bariera językowa czy piętrzące się przeszkody biurokratyczne.

Dziś jest inaczej. Dziś jest łatwiej, bo wiele polskich firm przetarło już handlowe szlaki, a chińscy kontrahenci skutecznie wcielili w życie światowe standardy biznesowe. Można więc z nimi handlować bez obaw, że np. różnice mentalnościowe uniemożliwią nam osiągnięcie porozumienia w kwestii jakości, ceny czy terminów dostaw.

Chiny dbają o swój wizerunek i zdecydowanie walczą z powszechnym stereotypem wytwórców kiepskiej jakości produktów. Dlatego też wiele chińskich firm może pochwalić się produkcją dla wielu światowych marek, które jakość swoich wyrobów od zawsze stawiają na pierwszym miejscu. Tym samym powszechne przeświadczenie, że wszystko, co chińskie oznacza bylejakość, odchodzi już do przeszłości.

Jak zatem rozpocząć import z Chin? Można oczywiście zacząć stopniowo od niewielkich ilości towaru. Będzie nieco drożej niż za cały kontener, ale z reguły i tak opłacalnie. Sukces tego przedsięwzięcia leży przede wszystkim w przemyślnej decyzji i dobrej kalkulacji. Produkty z Chin sprowadzają już nie tylko wielcy polscy importerzy, ale także niewielkie firmy handlowe, hurtownie czy sklepy internetowe. Najczęściej są to meble domowe, biurowe i ogrodowe, odzież, obuwie, torebki, elektronika i AGD, artykuły wyposażenia domów – począwszy od lamp, poprzez drzwi, podłogi i płytki ceramiczne, a skończywszy na zastawach stołowych, lustrach czy dekoracyjnych poduszkach. Chiny są również znaczącym producentem narzędzi i maszyn – także tych dla dużego przemysłu, a więc całych linii produkcyjnych np. do pakowania żywności. Wtedy zakupienie maszyn u chińskich producentów może okazać się naprawdę trafioną inwestycją, biorąc pod uwagę ich wysoką jakość oraz oczywiście dużo korzystniejszą cenę.

Pozostaje jeszcze pytanie: gdzie i jak nawiązać kontakty handlowe z rzetelnymi chińskimi producentami? Sprawdzonym rozwiązaniem jest oczywiście obecność na targach, gdzie każdy produkt można zobaczyć, dotknąć, wypróbować i oczywiście porozmawiać o warunkach handlowych. Tylko czy trzeba w tym celu lecieć do Chin? Niekoniecznie. Od czterech lat chińskie firmy są obecne w Polsce. Międzynarodowe targi CHINA Homelife Show początkowo odbywały się w Poznaniu, a w tym roku zorganizowane zostaną w Warszawie. Będzie na nich obecnych ponad 1000 starannie wyselekcjonowanych wystawców, którzy zaprezentują ponad 60 000 produktów , m.in. meble, odzież, oświetlenie, artykuły budowlane, małą i dużą elektronikę, narzędzia i maszyny, upominki i wyposażenie wnętrz – wszystko z międzynarodowymi certyfikatami jakości. Organizatorzy zapewnią także specjalną strefę do bezpośrednich rozmów biznesowych oraz bezpłatną opiekę tłumaczy z języka chińskiego. Targi CHINA Homelife Show odbędą się w dniach 7-9 czerwca w Warsaw EXPO Nadarzyn, a udział w nich jest bezpłatny – wystarczy zarejestrować się na stronie www.chinahomelife.com.pl. I na pewno warto na nich być.

 


 

Warszawska Izba Gospodarcza zaprasza na targi China Homelife Show oraz Machinex China w dniach 07-09.06.16 r. w Warszawie.

Dla profesjonalistów zapewniamy nieodpłatnie jeden nocleg w dniach 07-09.06.br. Będzie nam miło zaprosić Państwa także na obiad.

Wystarczy akredytować się on line: http://homelifeshow.org/formularze/rejestracja

Na mail podany przy akredytacji prześlemy Państwu szczegółowe informacje związane z Państwa udziałem w tych targach.

Już dzisiaj zapowiadamy, że wjazd na teren targów samochodem jest również bezpłatny, otrzymają Państwo voucher na parking. Dla tych z Państwa, którzy przyjadą pociągiem, zapewniamy z Dworca Centralnego PKP bezpłatne połączenia autobusowe na teren targów i z powrotem.

Dodatkowych informacji udziela biuro organizacyjne targów
p. Oksana Shtunder, e-mail: biuro@wig.waw.pl, tel. +48 22 297 66 25
Warszawska Izba Gospodarcza
ul Trębacka 4/314, 00-074 Warszawa