Chińska gospodarka jest gotowa na wyzwania

Globus - Chiny
Globus - Chiny
Fot. Unsplash

Szybki wzrost głównych wskaźników gospodarczych w Chinach w zeszłym miesiącu przyhamował z powodu ekstremalnych warunków pogodowych i nieoczekiwanego odrodzenia COVID-19.

Jednak, wg analityków, krótkoterminowe przeciwności nie zmienią długoterminowych perspektyw wzrostu gospodarki.

Najnowsze dane Narodowego Urzędu Statystycznego (NBS) wskazywały w lipcu na poprawę produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej i inwestycji w środki trwałe, ale tempo wzrostu było wolniejsze niż w czerwcu.

Eksperci zauważyli, że wraz z końcem sezonu deszczowego wpływ ekstremalnych warunków pogodowych na działalność gospodarczą będzie się zmniejszać, jednak niepewność leży w powstrzymaniu pandemii, ponieważ globalne rozprzestrzenianie się wariantu Delta może zaszkodzić zarówno popytowi zewnętrznemu, jak i krajowemu.

Udowodniono, że ścisła kontrola epidemii stanowi solidną podstawę do naprawy gospodarczej. W pierwszej połowie tego roku produkt krajowy brutto Chin wzrósł o 12,7 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, ponieważ fabryki wznowiły produkcję, a ludzie wznowili podróżowanie po Chinach.

Stabilny wzrost w tym roku można przypisać holistycznemu podejściu Chin do zarządzania sytuacjami krajowymi i międzynarodowymi oraz skoordynowanym środkom w zakresie kontroli epidemii i rozwoju gospodarczego, powiedział Wang Likun, badacz z Centrum Badań nad Rozwojem Rady Państwa.

Trwające reformy strukturalne w kraju sprawiły, że gospodarka jest mniej podatna na wstrząsy zewnętrzne.

źródło: Silk Road Poland


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.