Ceny ropy w USA rosną po pakiecie finansowym dla Grecji – 04.07.2011

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji rosną i powiększają ubiegłotygodniową zwyżkę o 4,2 proc., po decyzji o kolejnej transzy pomocy finansowej dla Grecji – podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na sierpień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 53 centy do 95,47 USD.

Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 24 centy do 112,01 USD za baryłkę.

Ministrowie finansów strefy euro postanowili przekazać Grecji przypadającą na UE część, opiewającej łącznie na 12 mld euro, piątej transzy pakietu ratunkowego, przygotowanego w zeszłym roku przez UE i MFW.

Udział UE w tej transzy wynosi 8,7 mld euro, zaś udział MFW – 3,3 mld. Bez tych środków Grecja stałaby się niewypłacalna w połowie lipca.

Przekazanie piątej transzy opiewającego na 110 mld euro pakietu stało się możliwe, gdy parlament w Atenach uchwalił w ub. tygodniu rygorystyczny pięcioletni program oszczędnościowy.

Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos podkreślił, że kluczowe znaczenie ma teraz szybkie i skuteczne realizowanie uchwalonego przez parlament programu oszczędności i prywatyzacji.

„Na rynkach jest optymizm, że problemy zostały rozwiązane, i świat powraca do równowagi” – mówi Jonathan Barratt, dyrektor zarządzający Commodity Broking Services Pty w Sydney.

W poniedziałek rynki w USA są zamknięte, bo 4 lipca Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości. Nie ma handlu na parkiecie, a jedynie elektroniczny.(PAP)

aj/ ana/


źródło: www.energetykon.pl


Silk Road Poland