Carrefour znosi dobrowolność pracy w niedziele niehandlowe. Będą protesty?

Wózki przed supermarketem
Wózki przed supermarketem
Fot. Unsplash

Carrefour Polska odstąpiła od testowanej zasady dobrowolności pracy w niedziele niehandlowe.

Sieć sklepów od początku października testowo, jako placówka pocztowa, umożliwiała klientom zrobienie zakupów we wszystkie niedziele w ponad 250 swoich sklepów. Zatrudnieni w sklepach, za pracę w niedziele z zakazem handlu dostają dodatki w wysokości 30 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Handel w niedziele. W sklepie będą mogli pracować studenci i emeryci?

Tymczasem, jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl,  sieć zmienia zasady pracy dla załogi w niedziele niehandlowe. – W pierwszych fazach testów usług odbioru paczek kurierskich zakładaliśmy dobrowolność  pracy naszych pracowników w niedziele niehandlowe. Jednak z uwagi na dużą popularność naszych sklepów w te dni oraz w celu zapewnienia usłudze stabilności organizacyjnej i zagwarantowania naszym klientom najlepszych doświadczeń zakupowych zdecydowaliśmy o odstąpieniu od tej możliwości – napisano w komunikacie Carrefour Polska, przekazanym redakcji. Francuska sieć zaznaczyła, że o swoich kolejnych posunięciach informuje „z wyprzedzeniem zarówno (…) partnerów społecznych, jak i (…) pracowników”.

Związkowcy krytykują nagłą decyzję Carrefoura

Inaczej sprawę widzą związkowcy z NSZZ „Solidarność”, którzy twierdzą, że pracodawca postawił załogi „przed faktem dokonanym”. – Carrefour [przyp. red.] powiadomił związki i rady pracowników o wycofaniu się z zasady dobrowolności pracy pracowników w niedziele niehandlowe. Na tym kończy się dialog Carrefoura ze związkami zawodowymi, partnerem społecznym. Pracownicy, mówiąc w delikatnych słowach, byli bardzo mocno oburzeni i zdezorientowani decyzją Carrefour. Ich zdaniem firma, zmieniając decyzję praktycznie z dnia na dzień, jest dla nich zupełnie niewiarygodna – zaznaczył w rozmowie z WirtualneMedia.pl retorycznie Paweł Skowron.

Jego zdaniem zmian polityki Carrefoura wynika z faktu, że zbyt wielu pracowników domówiło pracy w w niedziele. – Załogi gremialnie odmawiały pracy w niedziele. Były nawet przypadki, że niektóre sklepy z tego powodu się nie otwierały – podkreślił szef „Solidarności” w Carrefour Polska.

Związkowiec zapowiada, że NSZZ „Solidarność” planuje organizować pikiety, szczegóły zostaną podane wkrótce.

 


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *