Branża eventowa w kryzysie. Z rynku może zniknąć nawet 38 proc. firm

Konferencja

Konferencja

W tym roku 38 proc. firm z branży spotkań i wydarzeń rozważa zawieszenie lub zamknięcie działalność – wynika z badania Rady Przemysłu Spotkań i Wydarzeń.

Wszystkie ankietowane przez Radę firmy odnotowały w związku z pandemią COVID-19 spadek przychodów w okresie marzec 2020 – luty 2021.  Średnio rocznie wyniósł on 73 proc., a liczba projektów zrealizowanych przez branże eventową w roku 2020 spadła w stosunku do 2019 o 82 proc.

Rada podała, że chociaż odnotowano duży procentowy udział firm eventowych w rządowych programach pomocowych, to otrzymane środki pozwoliły na pokrycie tylko 28 proc. strat. Największy odsetek firm evenowych skorzystał ze wsparcia w ramach tzw. tarczy branżowej (79 proc.), wiosennych pożyczek bezzwrotnych 5 tys. zł (76 proc.), tarczy finansowej PFR 1.0 (66 proc.) i PFR 2.0 (46 proc.).

W związku z tym, jak wynika z badania Rady, w 2021 roku aż 38 proc. firm z branży eventowej rozważa zawieszenie lub zamknięcie działalności.

Eventy generowały 15 proc. PKB

Tymczasem, jak podała Rada, branże organizujące różnego rodzaju wydarzenia przed wybuchem pandemii łącznie generowały ok. 15 proc. PKB, dając ponad 1 mln miejsc pracy w Polsce (zgodnie z badaniami branżowymi oraz danymi GUS). Sektor tworzą głównie mikrofirmy (72 proc. to mikro firmy) i małe i średnie przedsiębiorstwa (27 proc.), a zaledwie 1 proc. stanowią firmy duże.

Rada Przemysłu Spotkań i Wydarzeń powstała w lipcu 2020 roku, zrzesza 23 organizacje z branż: eventowej, konferencyjnej, wyjazdowej, hotelowej, rozrywkowej oraz ślubnej wraz z usługami towarzyszącymi.

Fot. Unsplash


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *