Branża budowlana łapie zadyszkę? Deweloperzy wstrzymują inwestycje

Budowa

BudowaCzęść deweloperów wstrzymuje się z inwestycjami, bo koszty budowy są obecnie za wysokie – powiedział PAP dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka. Dodał, że w przypadku budownictwa mieszkaniowego wzrost cen ma określony „próg bólu”, który uzależniony jest od siły nabywczej.

– Część deweloperów wstrzymuje się z kolejnymi inwestycjami, ponieważ koszty budowy są na tyle wysokie, że wprowadzając nowy produkt do sprzedaży, musieliby oferować go po cenach, których klienci mogą nie zaakceptować – powiedział Górka.

Jak zaznaczył, „w przypadku budownictwa mieszkaniowego wzrost cen ma określony +próg bólu+, który uzależniony jest od siły nabywczej”. Jak podał ekspert, „zdarzają się także sytuacje, że wygaszana jest sprzedaż mieszkań w inwestycjach realizowanych z bieżących środków ze sprzedaży mieszkań”.

Jego zdaniem deweloperzy chcą „wyczekać do momentu, kiedy ceny usługowo-materiałowe zmaleją”.Górka przypomniał, że „produkcja budowlano-montażowa w Polsce, w ostatnich pięciu latach dynamicznie rośnie”.

Powodem jest nie tylko prężnie rozwijający się rynek mieszkaniowy, ale także większa liczba inwestycji w sektorze budownictwa infrastrukturalnego.

Jak informowała Grupa PSB, ceny cementu i wapna w maju rdr. wzrosły o 4,7 proc. W tym czasie najbardziej zdrożały płyty OSB oraz drewno – o 36,6 proc. oraz izolacje termiczne – o 12,6 proc.

W okresie styczeń-maj 2018 r. deweloperzy oddali do użytkowania 40 tys. 227 mieszkań, tj. o 10,4 proc. więcej niż rok wcześniej, a inwestorzy indywidualni – 27 tys. 882 mieszkania, czyli o 0,6 proc. więcej.

W okresie pięciu miesięcy 2018 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 109 tys. 478 mieszkań, tj. o 2,9 proc. więcej niż w ub. roku.

źródło: www.kurier.pap.pl
foto: PAP / A.Ciereszko


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *