Blask Festiwalu Vivid Sydney przejmuje miasto

vivid-sydney

Australijskie Sydney zalewają wieczorem kolory, ponieważ ponad 90 instalacji świetlnych oświetla to miasto w ramach corocznego Festiwalu Vivid Sydney (Żywe Sydney) z artystycznymi projekcjami kolorowymi na znanym na świecie moście Sydney Harbour Bridge, budynku Opery Sydney i w innych miejscach w całym mieście. Vivid Sydney oficjalnie rozpoczyna się dzisiaj, tj. 27 maja i będzie trwało 23 nocy do 18 czerwca 2016 r.

Vivid Sydney to największy na świecie festiwal światła, muzyki i pomysłów. Ponad 150 artystów z 23 krajów stworzyło instalacje świetlne i projekcje, które pojawią się w ponad ośmiu okręgach Vivid Sydney na całym terenie miasta Sydney. Vivid Sydney obejmuje także 195 koncertów na żywo i ponad 500 mówców w ramach dyskusji i forów Vivid Sydney.

Premier Rządu Nowej Południowej Walii, Mike Baird oznajmił: „Tysiące osób odwiedziło dziś Sydney, by zostać świadkami zdumiewającego momentu włączenia świateł w ramach Vivid. Przez najbliższe 23 nocy najbardziej znane obiekty zostaną oświetlone w symfonii kolorów i ruchów, która przyciągnie gości z całego świata. Vivid to festiwal twórczy dla odbiorców na całym świecie, a o jego popularności świadczy 1,7 milionów gości, którzy odwiedzili zeszłoroczny festiwal”.

W tym roku Vivid Sydney będzie opiewać kulturę autochtoniczną Australii w ramach projekcji Songlines przedstawionej na żaglach ikonicznego budynku – Opery Sydney. Spektakularna animacja prezentuje twórczość sześciu artystów aborygeńskich o następujących nazwiskach: Karla Dickens, Djon Mundine OAM, Reko Rennie, Gabriella Possum Nungurrayi, Donny Woolagoodja i zmarłego Gulumbu Yunipingu. Songlines zostały zorganizowane wspólnie przez Destination NSW i Operę Sydney i zwracają się bezpośrednio do duchowości i kultury australijskich Aborygenów, pokazując połączone systemy własności i szlaki handlowe, które splotły się na tle czasu i odległości, Ziemi i nieba.

Wraz z innymi głównymi projekcjami 3D wyświetlanymi na fasadzie Muzeum Sztuki Współczesnej Australii i Budynku Celnicy, Sydney zostanie pokazane jako węzeł sztuki twórczej, z najnowszymi na świecie technologiami i projektami, które stworzą imponujące pokazy światła.

Teatr Wodny Smoka Laserowego w Zatoce Darling Harbour zaprezentuje pierwszy na świecie ekran wodny zamontowany na 13-metrowym ramieniu robotycznym unoszącym się wysoko nad pięćdziesięciu sześcioma fontannami. Teatr Wodny Smoka Laserowego zawiera cztery ekrany wodne z pokazami wideo, na których tancerze będą poruszali się w rytm muzyki napisanej przez The Presets. Gości zachwyci 40 fontann pionowych o wysokości 20 m, szesnaście fontann ruchomych o wysokości 25 m, dwadzieścia dyszy ogniowych o wysokości 15 m i dziesięć potężnych laserów. Inna premierowa prezentacja w Zatoce Darling Harbour umożliwi gościom zeskanowanie i wyświetlenie ich twarzy na ekranie wodnym, dzięki zastosowaniu technologii Intel RealSense™.

Znana na całym świecie Zatoka Sydney zostanie zaprezentowana światu za pomocą projekcji na moście Sydney Harbour Bridge, zawierającej 1640 rurek świetlnych z ponad 72 000 pojedynczymi diodami oraz 6700 samodzielnych diod w 140 zestawach, stanowiących część instalacji Dress Circle (Okrąg Ozdabiania), która pozwoli odwiedzającym na sterowanie iluminacją mostu Sydney Harbour Bridge. Promy w Zatoce Sydney również zostaną oświetlone taśmami diodowymi o długości prawie 1480 m, które podświetlą ich rejs po zatoce.

Vivid Sydney zorganizuje w całym mieście Wycieczkę Świetlną Vivid, rozpoczynając w budynku Opery Sydney, prowadzącej przez Królewskie Ogrody Botaniczne świętujące swą 200. rocznicę powstania i dalej po nabrzeżu do Walsh Bay. Iluminacje i pokazy pojawią się w Martin Place, Darling Harbour i w Australijskim Narodowym Muzeum Morskim i pierwszej scenie wewnętrznej Vivid w galeriach w dzielnicy biznesowej Sydney. Tereny Parku Centralnego i Parku Chatswood przekształcą się także na żywe nocne place zabawy, jak również Zoo Taronga, gdzie latarnie zaprezentują zagrożone gatunki, by świętować 100. rocznicę Zoo.

Dyrektor generalna Destination NSW i Główna Producent Vivid Sydney, Sandra Chipchase oświadczyła: „Vivid Sydney ponownie pokazało w ramach programu Vivid Light zachwycające światowe premiery techniczne i artystyczne. Nasz największy do tej pory program Vivid Sydney zaprezentuje imponujący zestaw imprez muzycznych, począwszy od punk rocka aż po światowe gwiazdy, z zapowiadającymi się dobrze miejscowymi talentami, legendami kabaretowymi i innymi muzykami. Dopasowaliśmy do tego zróżnicowany program osób wyłaniających się ponad trendy społeczne, którymi są: Jenji Kohan, Spike Jonze, Beau Willimon i Margaret Zhang, a które wezmą udział w dyskusjach i forach Vivid Ideas. Vivid Sydney 2016 stanowi prawdziwe święto innowacji i talentów twórczych”.

W ramach programu Vivid Music organizatorzy zapowiedzieli wyjątkowy wyczyn didżeja, którego podejmie się międzynarodowej sławy ikona muzyki pop Boy George, dnia 12 czerwca 2016 r. w Cafe Del Mar w jednej strefie Vivid Sydney, Darling Harbour. To jedyny występ Boy George’a w roli didżeja w całej Australii.

Vivid Sydney jest własnością i jest zarządzane i realizowane przez Destination NSW – agencję turystyczną i ds. imprez administrowaną przez Rząd. W 2015 r. impreza przyciągnęła 1,7 milionów widzów i przyniosła wpływy do miejscowej gospodarki w postaci ponad 63 milionów dolarów wydanych przez odwiedzających ją gości.

źródło: PR Newswire/Centrum Prasowe PAP