#BigArtRide już od dzisiaj na wrocławskim Rynku

BigArtRide730

Od dziś do 30 kwietnia na wrocławskim Rynku będzie można odbywać wirtualne wycieczki po europejskich miastach. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 we współpracy z Fundacją Europeana i Ambasadą Królestwa Niderlandów zaprasza na #BigArtRide.

#BigArtRide to wydarzenie organizowane w przestrzeni wirtualnej, które odbędzie się w dziewięciu miastach: Amsterdamie, Paryżu, Brukseli, Rzymie, Londynie, Berlinie, Pradze, Bratysławie i Wrocławiu, w ramach obchodów objęcia przez Holandię prezydencji w Unii Europejskiej. Dwóch zawodników znajdujących się na głównych placach dwóch różnych miast (z których jednym zawsze będzie Amsterdam) założy hełmy rzeczywistości wirtualnej, wsiądzie na rowery i rozpocznie wyścig przez wirtualne miasto wypełnione dziełami sztuki.

Wrocławianie będą mogli doświadczyć tego już od dziś – #BigArtRide pojawił się właśnie pod wrocławskim Pręgierzem. Uczestnicy zostaną zaproszeni do skorzystania z rowerów stacjonarnych wyposażonych w technologię wirtualnej rzeczywistości, dzięki której będą mogli odbyć podróż, doświadczając wielowiekowej historii sztuki z kolekcji Europeana 280. Od „Tahitańskich kobiet na plaży” Paula Gaugaina po „Sălciile de la Chiajna” rumuńskiego malarza Ștefana Luchiana, od renesansu aż po kubizm – kolekcja Europeana 280 gromadzi legendarne i wyjątkowe, te bardziej i te mniej znane dzieła sztuki, z których każde zapisało się na kartach historii.

Na wrocławski wyścig #BigArtRide zaprasza program Miasto Przyszłości / Laboratorium Wrocław organizowany przez Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016. Za kształt artystycznej przejażdżki odpowiadają Fundacja Europeana, studio projektowe DROPSTUFF.nl, Netherlands Institute for Sound and Vision oraz Ambasada Królestwa Niderlandów. Wydarzenie będzie trwało od 27 do 30 kwietnia.


Silk Road Poland