Benefis Paulosa Raptisa podczas XXVI Forum Humanum Mazurkas

Benefis Paulosa Raptisa podczas XXVI Forum Humanum Mazurkas

Benefis Paulosa Raptisa podczas XXVI Forum Humanum Mazurkas

XXVI Forum Humanum Mazurkas, które odbyło się 26 lutego br. utrzymane było w wyjątkowym artystycznym klimacie, a zgromadzona licznie publiczność dzięki wspaniałemu programowi mogła przenieść do największych oper świata. To wszystko za sprawą niezwykłego artysty greckiego pochodzenia, Paulosa Raptisa, który od blisko 70 lat żyje w Polsce. Z okazji Benefisu Jubilat zaprosił do wspólnego świętowania wielu znakomitych gości, w tym także artystów Teatru Wielkiego –Opery Narodowej: Jeannette Bożałek, Annę Lubańską, Mateusza Zajdla, Dariusza Macheję oraz Annę Marchwińską. W koncercie udział wzięło ponad 800 osób ze świata biznesu, kultury i sztuki.

Przez ponad 5 godzin w sali Zeus w MCC Mazurkas rozbrzmiewała muzyka z najbardziej znanych oper i operetek, a sam Maestro Paul Raptis – artysta światowej sławy, który występował na największych scenach operowych na świecie zadbał o to, aby koncert na długo pozostał w pamięci gości. Osobiście zaśpiewał na scenie kilka utworów operowych, wśród nich m.in.: „Grek Zorga”, „Czarująca Marguerita” czy też „Mili se mu” z akompaniamentem znakomitego pianisty Andrzeja Płonczyńskiego. Niezwykle oryginalne i zaskakujące interpretacje arie z oper Rossiniego, Pucciniego, Bizeta, Mozarta i Kalmanna zaprezentowane zostały przez znakomite solistki i solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: Jeannette Bożałek (sopran), Annę Lubańską (mezzosopran), Mateusza Zajdla (tenor) i Dariusza Macheję (bas). Dopełnieniem całości była mistrzowska gra na fortepianie, pianistki Anny Marchwińskiej. Głębie głosu oraz ekspresje każdego z artystów wzbudzały niebywały entuzjazm wśród publiczności. Na scenie, oprócz rozmowy z Jubilatem na proscenium o życiu artystycznym i prywatnym, pojawili się także specjalni goście – przyjaciele artystyczni Paulosa Raptisa. Specjalną laudację wygłosił popularyzator opery i baletu oraz dyrektor naczelny polskich teatrów operowych, Sławomir Pietras, kompozytor i dyrygent, Marek Sewen, a także znakomita solistka Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Barbara Nieman. Wielką niespodzianką dla samego jubilata i gości koncertu był występ najstarszego wnuka jubilata – Paula Johna Raptisa. Finałem koncertu byłowspólne wystąpienie wszystkich artystów na scenie oraz odśpiewanie tradycyjnego 100 LAT. Dla wszystkich uczestników wieczoru przygotowany został okolicznościowy tort GIGANT. Nie zabrakło także kwiatów i życzeń od publiczności.

W towarzyszącej Forum czwartej edycji projektu „Scena Talentów”, którego inicjatorką jest Irena Bartkowska, wystąpił młody utalentowany tenor Dionizy Wincenty Płaczkowski. W programie XXVI Forum Humanum Mazurkas znalazły się stałe pozycje, które towarzyszą Forum od blisko 5 lat. Goście wieczoru w ramach finisażu mogli podziwiać rysunki ilustracyjne Ewy Urniaż-Szymańskiej, w ramach wernisażu zaś, wystawę zbiorową „Motywy śródziemnomorskie w akwareli”. Kuratorem obu wystaw była Janina Tuora. Partnerami tej edycji forum byli Paweł Kanclerz – Burmistrz Ożarowa Mazowieckiego oraz Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Patronami medialnymi z kolei: TVP 3 Warszawa, Społecznościowy Portal Kulturalny KulturawPolsce.pl, magazyn Presto, Ruch Muzyczny oraz portal kulturadostepna.pl.

Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, której inauguracja miała miejsce w 2012 roku. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu MCC Mazurkas Conference Centre & Hotel kilka razy w roku odbywają się spotkania prezentujące muzycznych wirtuozów, orkiestry symfoniczne, małe zespoły oraz uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono”.

foto: Katarzyna Rolak


Silk Road Poland