ASEAN bez dolara – tworzy własny system transgranicznych płatności mobilnych

Mapa Azji
Mapa Azji
Fot. Unsplash

Państwa z grupy ASEAN (Filipiny, Malezja, Singapur, Indonezja i Tajlandia) stworzą system transgranicznych płatności mobilnych bazujących na walutach własnych z pominięciem dolara amerykańskiego. 

Jak pisze Leszek Ślazyk na łamach portalu Chiny24, system ma ruszyć od listopada.

Decyzja została podjęta podczas spotkania ministrów finansów i szefów banków centralnych państw członkowskich grupy G20 w dniach 15-16 lipca na wyspie Bali.

Ministrowie finansów pięciu największych gospodarek państw grupy ASEAN (Filipiny, Malezja, Singapur, Indonezja i Tajlandia) zadeklarowali podczas spotkania, iż podpiszą w listopadzie porozumienie o integracji swoich mobilnych systemów płatności w czasie rzeczywistym.

Co istotne, w rozliczeniach pomiędzy stronami nie będzie wykorzystywany dolar amerykański, który do tej pory stanowił bazę przeliczeniową (kursową) pomiędzy walutami tych państw. Za wymianę walutową w projektowanym systemie odpowiedzialne będą banki regionalne, które będą dokonywać bezpośredniej wymiany między parami walutowymi bez użycia dolara amerykańskiego. Pozwoli to obniżyć koszty i oczywiście uniezależnić się tym państwom od amerykańskiej waluty.

Sieć połączeń płatności mobilnych pomiędzy krajami ASEAN rozwija się od kilku lat niezwykle intensywnie, z czego korzystają zwłaszcza takie sektory jak turystyka czy handel elektroniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *