a&o: pięć milionów noclegów i 2,2 miliona gości

Rok 2018 był dla berlińskiej grupy a&o interesujący pod wieloma względami: poza nowo otwartymi obiektami w Pradze i Frankfurcie, a&o zakupiło pierwsze obiekty w Polsce, na Węgrzech i Hiszpanii, kontynuując tym samym swoją ekspansję na rynku europejskim. Otworzyło również własną halę wystawową w Lipsku. Ponadto miał miejsce szeroko zakrojony remake samej marki oraz jej designu.

Całkowita liczba udzielonych noclegów wyniosła około 5 milionów, a obrót przedsiębiorstwa wzrósł o 15%.

– Pięć milionów noclegów i obrót rzędu 152 milionów euro – to nawet więcej niż oczekiwaliśmy. Remake marki, wprowadzenie nowej koncepcji designerskiej, dwa nowo otwarte obiekty, nabycie pierwszych obiektów w Polsce, na Węgrzech i w Hiszpanii” wylicza Winter. „A na dodatek poziom zadowolenia naszych klientów wzrósł o 2% – to dla mnie bardzo dobra wiadomość! – podsumował CEO Oliver Winter.

Na chwilę obecną a&o posiada 35 obiektów, łącznie 26 000 łóżek w 21 miastach, w 6 krajach na świecie (w tym 25 obiektów w samych Niemczech). Średnia wartość obłożenia obiektu wynosi 66%. Od momentu założenia firmy w 2000 r. a&o urosło do pozycji lidera sieci hotelowych w Europie. Ustalono już cele na nadchodzące lata: „Chcemy kontynuować wzrost a&o w europejskich metropoliach”. Od 2017 r. właścicielem a&o jest amerykański inwestor TPG Real Estate. Natomiast samo przedsiębiorstwo jest kierowane niezmiennie od 18 lat przez swojego założyciela.

Główne cele ekspansji to Europa Wschodnia i Południowa

Drugi obiekt w Wenecji i Kopenhadze, pierwsze otwarcia w Warszawie i Budapeszcie na przełomie jesieni/zimy – a&o jasno zaznacza swoją ekspansję w Europie. Dzięki pierwszemu obiektowi w Barcelonie udało się również zaakcentować swoją obecność na Półwyspie Iberyjskim. Oliver Winter dodaje, że a&o z sukcesem zmienia mało atrakcyjne obiekty w nowoczesne hotele – i to z zyskiem dla całej okolicy. Przykładem jest budynek dawnej fabryki, położony w południowej części Barcelony, który przez 10 lat stał opustoszały. Jesienią ubiegłego roku, a&o zakupiła go, planując na przełomie 2020/21 r. otwarcie w nim nowego hotelu.

Podróżni grupowi, indywidualni i biznesowi: zróżnicowana struktura gości

Liczby mówią za siebie: 125 000 wyjazdów rodzinnych, 13 000 wycieczek szkolnych i 7000 grupowych, z liczbą uczestników powyżej 9 osób. Jest to dowód na to, że również w 2018 r. przyjazdy grupowe stanowiły główną część dokonywanych rezerwacji. a&o zyskuje również w oczach klientów indywidualnych, biznesowych i seniorów z powodu korzystnych cen (od 12 € za nocleg), dobrej lokalizacji w centralnych dzielnicach i wysokiego komfortu. Oliver Winter podkreśla, że „nasza oferta opiera się na dwóch założeniach: `everyone can travel` oraz `best value for money`”.

Architektoniczny i designerski remake marki do 2020 r.

Wspólnie z wiedeńskim biurem architektonicznym BMW, a&o rozwinęło architektoniczno-designerski system, łączący w sobie dawne elementy rozpoznawalne dla marki z nowymi akcentami. Subtelne kolory pomieszczeń na bazie czerni i bieli są zestawione z żywymi kolorami wszystkich ruchomych elementów – „a&o stało się bardziej dojrzałą marką – znalazło to swoje odzwierciedlenie również w koncepcji designu.“ Obecnie zmieniła się także rola hotelowego lobby: dodatkowo pełni funkcję pomieszczenia rekreacyjnego oraz miejsca spotkań i aktywności biznesowych. Wyposażone jest w nowoczesne meble, bibliotekę oraz strefę dla dzieci. Nowy system oznakowania oraz nowe logo umieszczane na hotelowych piętrach, w barze i recepcji stanowią część wprowadzonej koncepcji odświeżenia wizerunku marki. Podobnie jak nowe urządzanie pokoi m.in. z łóżkami piętrowymi zaprojektowanymi według własnego pomysłu.

Dodatkowo w hotelach znajdują się „strefy relaksu”, które wyposażone są w stoły do ping-ponga, piłkarzyki, minifootball, oraz gry komputerowe.

Perspektywy

Cyfrowa przyszłość – a&o posiada obecnie 2 Inhouse-e-Labs w Berlinie i Pristinie, gdzie prowadzone są prace nad rozwiązaniami jutra, by uczynić podróżowanie jeszcze prostszym i przyjemniejszym. Mobilny check-in, mobilny klucz oraz wyszukiwanie głosowe należą do szeroko zakrojonych, znajdujących się obecnie w fazie testowej projektów, o których niewątpliwie jeszcze usłyszymy w 2019 r.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *