Akredytywa dokumentowa. Zobacz, na czym polega [ANIMACJA]

Mężczyzna piszący na kartce
Mężczyzna piszący na kartce
Fot. Unsplash

W zwykłych transakcjach kupna-sprzedaży udział biorą tylko dwie strony: zleceniodawca (importer) oraz beneficjent (eksporter), a rozliczenie transakcji dokonywane jest za pośrednictwem przelewu bankowego.

Potencjalne zagrożenie polega na tym, że po wysłaniu towaru, eksporter może nie otrzymać zapłaty, ponieważ cała operacja opiera się wyłącznie na zaufaniu i wierze w dobre intencje drugiej strony.

Jest jednak rozwiązanie, które gwarantuje bezpieczeństwo eksporterom w tego typu transakcjach. To tzw. akredytywa dokumentowa. W taką transakcję w aktywny sposób włączone są również banki – bank eksportera oraz bank importera.

Idea akredytywy dokumentowej polega na tym, że importer i eksporter umawiają się na transakcję zabezpieczoną akredytywą, co oznacza, że bank importera jest gwarantem płatności dla eksportera. Aby uruchomić akredytywę, eksporter musi poprosić importera, aby ten złożył w swoim banku zlecenie otwarcia akredytywy, wraz ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi transakcji.

Istnieje kilka rodzajów akredytywy dokumentowej. O tym, która z nich najlepiej zabezpiecza interesy eksporta oraz jakiego rodzaju dokumenty trzeba złożyć do banku, aby uruchomić transakcję chronioną akredytywą, dowiecie się oglądając powyższą animację.

Źródło: PARP


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *