A&O Raport Zrównoważonego Rozwoju 2023: Firma dalej redukuje emisję CO2

a&o

– W a&o jesteśmy przekonani, że podróżowanie powinno być możliwe dla każdego. Podróże edukują, poszerzają horyzonty i tworzą międzykulturowe zrozumienie – wyjaśnia założyciel i dyrektor generalny Oliver Winter. W zeszłym roku a&o udało się zmniejszyć emisję CO2e o kolejne 410 gramów na nocleg, osiągając średnią wartość 3,32 kilograma (2022: 3,73 kg). Odpowiada to redukcji o ponad 77% od rozpoczęcia pomiarów w 2015 roku. „Dane są naprawdę dobre” — mówi Winter, „ale wciąż jest wiele do zrobienia” — mówi w drugim raporcie zrównoważonego rozwoju a&o. 37-stronicowy raport jest dostępny do pobrania tutaj.

Obecnie z 39 obiektami w dziewięciu krajach a&o jest największą prywatną europejską siecią hosteli z około 26 800 łóżkami w 26 lokalizacjach. Cel firmy, która została założona w Berlinie w 2000 r., pozostaje niezmienny: w 2025 r. a&o będzie pierwszą siecią hosteli Net Zero w Europie. Zaangażowanie a&o w zrównoważony rozwój będzie kontynuowane: około 20 milionów euro przeznaczono na samą energooszczędną modernizację budynków do 2029 r.

„Nie wolno nam kwestionować podróży”

„Każdy może podróżować – dziś, jutro i w przyszłości” to również motto drugiego raportu zrównoważonego rozwoju a&o, a według Wintera jest to filozofia przewodnia i strategia korporacyjna: „Fascynujące i pozytywne efekty podróży nie mogą być kwestionowane przez negatywne skutki naszej branży”.

Kamienie milowe i inicjatywy w 2023

Ład korporacyjny, ochrona środowiska, zaangażowanie społeczne — wspólnie z pracownikami, dostawcami i gośćmi zespół ESG a&o nadal prowadzi firmę w kierunku zerowej emisji netto w 2025.

Kamienie milowe 2023 obejmują:

  • Ponowna certyfikacja 20 lokalizacji a&o (GreenSign Level 4) — maksymalny poziom GreenSign Level 5 dla a&o Venice Mestre — pierwszego hostelu w Europie, który osiągnął ten standard zrównoważonego rozwoju
  • 300 000 euro na dalszą edukację i szkolenia pracowników; wdrożenie szkoleń w zakresie zrównoważonego rozwoju;
  • Opracowanie i wprowadzenie Deklaracji Zasad Praw Człowieka a&o zgodnie z niemiecką ustawą o obowiązku opieki w łańcuchu dostaw
  • Promocja lokalnych wydarzeń sportowych i kulturalnych (2000 noclegów), a&o Kunsthalle Leipzig (ponad 350 artystów od 2018 r.) oraz inicjatywy edukacyjne a&o educare

Największe wyzwania w zakresie efektywności budynku i zamówień publicznych

Efektywność budynku i zamówienia publiczne będą nadal odgrywać kluczową rolę w strategii zrównoważonego rozwoju a&o w przyszłości. Dyrektor ESG Arben Maliqi: „Energooszczędna modernizacja nieruchomości i redukcja emisji z zakresu 3 to zdecydowanie największe wyzwania”.

90 procent z obecnych 39 hosteli a&o to istniejące nieruchomości, tj. były wcześniej wykorzystywane do innych celów, na przykład jako budynki biurowe, administracyjne lub fabryczne. Kolejne 20 milionów euro przeznaczono na energooszczędną modernizację istniejących budynków do 2029 roku. Celem jest osiągnięcie co najmniej klasy efektywności energetycznej C dla każdego budynku. Tylko w 2023 roku a&o Hackerbrücke w Monachium  zostało odnowione i zmodernizowane za około 5 milionów euro.

Emisje z zakresu 3, tj. pośrednie emisje gazów cieplarnianych spowodowane działaniami w górę i w dół łańcucha dostaw, takimi jak zakup towarów i usług, stanowią znaczną część śladu węglowego i są również jednym z najbardziej złożonych zadań. W roku sprawozdawczym a&o opracowało i wprowadziło „Deklarację zasad dotyczących praw człowieka” zgodnie z niemiecką ustawą o obowiązku opieki w łańcuchu dostaw (LkSG) i w związku z tym zobowiązało się między innymi do poszanowania praw człowieka we własnym obszarze działalności, tj. w hostelach na miejscu, a także w odniesieniu do zakupionych usług i towarów (z krajowymi i międzynarodowymi łańcuchami dostaw). Arben Maliqi: „a&o chroni prawa wszystkich – w tym gości, pracowników i społeczności”. „Deklaracja zasad dotyczących praw człowieka a&o” zapewnia poszanowanie tych praw i promuje godność i równość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *