3 mld zł na liczniki energii. Tauron założy je wszystkim do 2030 r.

Żarówka
Żarówka
Fot. Unsplash

Tauron planuje zakończyć program zakładania inteligentnych liczników w 2030 roku. Na ten cel przeznaczy 3 mld zł. 

Robert Zasina, prezes Taurona Dystrbucji, w rozmowie z Rafałem Kergerem, redaktorem naczelnym WNP.PL zaznacza, że w 2021 roku zmiany w prawie (prawo energetyczne, ustawa o OZE) przestawiły na nowy tor proces rozwoju rynku energii w Polsce.

Tauron Dystrybucja w ubiegłym roku wdrożył program AMIplus, dzięki któremu ma zostać zbudowany centralny system informacji na rynku energii przez operatora przesyłowego. Spółka zakłada, że w efekcie realizacji AMIplus poziom wyposażenia 80 proc. klientów w inteligentne liczniki nastąpi w 2028, a 100 proc. na koniec 2030 roku.

Zakładany koszt wymiany liczników na inteligentne to około 3 mld zł, jednak sytuacja w tym zakresie jest dynamiczna. – Jak zakończymy program to jest pytanie. Gospodarka krajowa i światowa doświadcza dużych zmian, niepewności w części dotyczącej elektroniki, a wiemy, że w licznikach o których mówimy jest elektronika. Jest zagadką, jakie będą pierwsze oferty, czy nasze przewidywanie cenowe się sprawdzą – mówi Robert Zasina.

Wymiana liczników u milionów klientów to także udział monterów w projekcie, a to oznacza, że koszty pracy będą miały bardzo duże znaczenie dla poziomu kosztów inwestycji. – Mamy pewne obawy dotyczące zapewnienia monterów do wymiany liczników. Firmy które będą oferowały liczniki wraz z ofertą liczników powinny oferować nam też wymianę liczników i tzw. weryfikacje, uruchomienie, co jest bardzo trudne. Odebrany produkt to będzie czynny licznik, którego dane odczytamy w naszym systemie informatycznym – podkreśla Robert Zasina.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.