20 maja – Światowy Dzień Pszczół

Pszczoła
Pszczoła
Fot. Unsplash

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. W wielu miastach Europy, także w Polsce, coraz częściej zakłada się miejskie pasieki!

Także w Bielsku-Białej powstanie pasieka edukacyjna we współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku Białej. Pasieka stanie w Tajemniczym Ogrodzie, który powstaje na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego przy ul. Cieszyńskiej. Właśnie zakupiono ule, które posłużą edukacji o pszczołach i pszczelarstwie naturalnym oraz różnorodności biologicznej i zmianach klimatu.

Pasieka w Tajemniczym Ogrodzie, w której zamieszkają 3 pszczele rodziny (ok. 150-180 tysięcy pszczół), będzie służyć aktywnej edukacji w szczególności dzieci i młodzieży, na temat pszczół i ich roli w przyrodzie i życiu człowieka. Poprzez poznawanie pszczelich rodzin i ich zwyczajów edukatorzy Klubu Gaja mówić będą o tym, że pszczoły to nie tylko miód ale przede wszystkim podtrzymywanie życia na ziemi.

Pasieka w Tajemniczym Ogrodzie
Fot. Klub Gaja

Jacek Bożek z Klubu Gaja, podkreśla – „Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu. Wspaniale, że dzięki współpracy Klubu Gaja, ALDI, Miasta Bielsko-Biała i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej będziemy mogli gościć pszczoły w Tajemniczym Ogrodzie i edukować obywateli o znaczeniu pszczół dla ekosystemu. Przy ulach będziemy mogli rozmawiać nie tylko o miodzie ale i o różnorodności biologicznej oraz wpływie ludzi na zmiany klimatu. Naszymi nauczycielami będą pszczoły i ich związki z przyrodą”.

Pasieka powstaje w ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja, którego partnerem strategicznym jest ALDI. W tym roku Klub Gaja planuje pierwsze wydarzenia w pasiece min. warsztaty pszczelarskie podczas których uczestnicy będą mogli poznać rodzinę pszczelą, jej potrzeby i zwyczaje oraz warsztaty ogrodnicze, które będą kolejnym krokiem do poznawania pszczół i zdobywania wiedzy jak zapewnić im pożywienie. Warsztaty odbędą się w ramach Festiwalu Ekodzieło dofinasowanego ze środków Miasta Bielsko-Biała.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *