18.01.2012 Warszawa liderem nieruchomości komercyjnych

Obecnie w Warszawie powstaje 26 nowoczesnych budynków biurowych o łącznej powierzchni 254 tys. m.kw. Stolica pozostaje niekwestionowanym liderem nieruchomości komercyjnych, zapewniając ponad 65% powierzchni tego typu dostępnych w Polsce – wynika z najnowszego raportu Jones Lang LaSalle.

Warszawa zajmuje pierwsze miejsce pod względem relacji kosztu do jakości oferowanej powierzchni biurowej w najnowszej edycji European Cities Monitor. Tendencję tę potwierdza ostatnie opracowanie Jones Lang LaSalle – według obliczeń tej firmy w stolicy w 2011 r. wynajęto ponad 573 m.kw. powierzchni komercyjnych. Podobny wynik analitycy Jones Lang LaSalle przewidują w 2012 r.

Niemal połowa inwestycji, które mają zostać oddane do użytku w 2012 r. posiada certyfikaty wyróżniające budynki przyjazne środowisku. Dla porównania, w Pradze przewiduje się 35% takich budynków, a w Bukareszcie 28%.

Autorzy raportu zwracają uwagę na duże inwestycje infrastrukturalne, które mogą wpływać na atrakcyjność poszczególnych lokalizacji. W tym kontekście wymieniana jest druga linia metra, która ma zmienić znaczenie Woli dla rynku nieruchomości komercyjnych. Eksperci Jones Lang LaSalle podkreślają, że w dłuższej perspektywie również prawobrzeżna Warszawa zyska dzięki tej inwestycji w oczach przedsiębiorców. Z kolei prace nad węzłem Łopuszańska, połączeniem z Okęciem oraz południową obwodnicą podniosą atrakcyjność południowych dzielnic stolicy.

Eksperci Jones Lang LaSalle odwołują się też do raportu „Emerging trends In Real Estate Europe”, przygotowanego przez PwC. W tym opracowaniu Warszawa została uznana za czwarte miasto w Europie pod względem perspektyw rozwoju rynku nieruchomości. Stolicę wyprzedzają jedynie Monachium, Londyn oraz Istambuł, który otwiera zestawienie.

źródło: www.um.warszawa.pl