16. „Walentynki Chełmińskie” w Chełmnie

"Walentynki Chełmińskie" w Chełmnie

"Walentynki Chełmińskie" w Chełmnie

Główną atrakcją Chełmna są nie tylko piękne, średniowieczne zabytki i układ urbanistyczny miasta, ale również kult św. Walentego związany
z przechowywaną, prawdopodobnie od średniowiecza w chełmińskim kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP, relikwią.

Relikwia św. Walentego („głowa tego Świętego, a w rzeczywistości nieznaczna tylko jej cząstka…”) od dawna słynęła z cudów. Do Chełmna trafiła prawdopodobnie w średniowieczu. W 1630 roku Jadwiga z Czarnkowa Działyńska z wdzięczności za pomoc w uzdrowieniu córki za przyczyną św. Walentego kazała wykonać srebrny relikwiarz.

Od kiedy Polskę owładnęła moda obchodzenia „Walentynek”, chełmińska relikwia, wystawiona ponownie w 2002 roku na widok publiczny, nabrała nowego znaczenia. To właśnie tutaj organizowane są jedyne w Polsce, tak huczne, obchody Dnia Świętego Walentego tzw. „Walentynki Chełmińskie”, podczas których na rynku odbywają się m.in.: Jarmark św. Walentego, Festiwal Piosenki Miłosnej i koncerty znanych zespołów muzycznych. Organizowane przy tej okazji liczne konkursy, wystawy, happeningi czy warsztaty kulinarne wprowadzają dodatkowo szczególną, walentynkową atmosferę.

16. „Walentynki Chełmińskie” – obchody Dnia Świętego Walentego, Chełmno, 10 – 14 lutego 2017 r.

W programie m.in.: koncert Ewy Farnej z zespołem, koncert Martyny Jakubowicz, Gwiazdorskie Walentynki w wykonaniu Karolina Leszko, Daniel Cebula – Orynicz, Marcin Sadowski Trio, Bieg Zakochanych, spotkania przy relikwii św. Walentego, Jarmark św. Walentego, Happening – Zbudujemy serce, Warsztaty „Alchemia i Amory w Kuchni”, „Muzyczne opowieści”, „Miłosne przypadki słynnych komiksowych bohaterów”, warsztaty komiksowe, liczne wystawy i happeningi.

Więcej informacji na temat programu 16. „Walentynek Chełmińskich” i Chełmna – miasta zakochanych® można znaleźć na stronie: www.chelmno.pl oraz na facebook.com: Chełmno – miasto zakochanych

foto: Zdzisław Sieracki