10.01.2012 Parking w Mińsku Mazowieckim otwarty

Mieszkańcy Mińska Mazowieckiego podróżujący koleją mogą od dziś bezpiecznie zostawić swój samochód lub rower na parkingu i kontynuować podróż pociągiem. Dzięki współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz miasta i gminy Mińsk Mazowiecki powstanie tu parking w systemie „Parkuj i Jedź”.

– To już ósmy obiekt tego typu na Mazowszu. Mam nadzieję, że dzięki tej inwestycji mieszkańcy Mińska Mazowieckiego jeszcze chętniej będą korzystać z alternatywy, jaką jest podróż do pracy pociągiem – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grzegorz Strzałkowski.

Nowy parking o powierzchni ponad 2,9 tys. m² powstał tuż przy dworcu kolejowym w Mińsku Mazowieckim. Obiekt pomieści 140 samochodów. Dodatkowo wybudowana została specjalna wiata na ok. 40 motocykli i rowerów. Miejsce jest oświetlone i dozorowane, a także objęte monitoringiem elektronicznym.

– Na Mazowszu planowana jest budowa aż 40 parkingów w systemie „Parkuj i Jedź”. Mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą już korzystać z parkingów w Żyrardowie, Celestynowie, Siedlcach, Ożarowie Mazowieckim, Brwinowie, Teresinie oraz Radomiu, a od dziś także w Mińsku Mazowieckim – podkreśliła członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Ewa Janina Orzełowska.

Całkowita wartość inwestycji to około 1,3 mln zł. Budowa obiektu została sfinansowana przez: Samorząd Województwa Mazowieckiego – 650 tys. zł, Miasto Mińsk Mazowiecki – 550 tys. zł oraz gminę Mińsk Mazowiecki – 100 tys. zł. Inwestorem zastępczym była Spółka „Koleje Mazowieckie – KM”.

Korzystający z parkingów zapłacą za pozostawienie samochodu lub motocykla kwartalnie 40 zł. Bilety miesięczne kosztują 20 zł, a bilet jednorazowy 3 zł. Natomiast pozostawienie roweru to wydatek – kwartalnie 10 zł, miesięcznie 5 zł, za jednorazowy wjazd trzeba zapłacić 2 zł.

System „Parkuj i Jedź” stanowi integralną część kolejowego transportu pasażerskiego. Oferta skierowana jest do tych pasażerów Kolei Mazowieckich, a także innych przewoźników, którzy mieszkają w pewnym oddaleniu od stacji kolejowej, ale nie chcą rezygnować z wygodnego, ekologicznego i szybkiego transportu, jakim jest kolej.

źródło: www.mazovia.pl

 


Silk Road Poland