W tym roku obchodzimy 100. rocznicę nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską i Peru. Z tej okazji Poczta Polska przygotowała wyjątkową emisję filatelistyczną upamiętniającą rocznicę.
Emisja zawiera kartkę z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej oraz datownik. Uroczysta prezentacja walorów odbyła się 8 listopada br. Udział w wydarzeniu wzięli m.in. J. E Hubert Wieland Conroy, Ambasador Republiki Peru w Polsce oraz Krzysztof Falkowski, prezes Poczty Polskiej.
Zakończenie I wojny światowej i Odrodzenie Państwa Polskiego stworzyło formalne warunki dla Polski i Peru do nawiązania relacji dyplomatycznych. Oba kraje znajdowały się w bardzo odmiennych sytuacjach. Peru przeżywało wówczas okres szybkiego rozwoju, czemu sprzyjała stabilizacja polityczna i dobra koniunktura gospodarcza. Natomiast Polska, wychodziła z I wojny światowej zniszczona i wyeksploatowana. Co więcej, wraz z zakończeniem wojny nie nastał czas spokoju, ponieważ rozpoczęła się w naszym kraju seria wojen lokalnych. Jako pierwsze zostały nawiązane między obu państwami stosunki konsularne. Powstanie pierwszego polskiego konsulatu honorowego w Peru w Trujillo datuje się już na rok 1921. Natomiast Peru już 6 września 1923 roku mianowało Felipe Espantoso pełnomocnikiem ambasadora w Polsce.
Setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Peru to ważna chwila w historii obu krajów. Karta pocztowa emisji „100.rocznica relacji dyplomatycznych Polski i Peru” wydana przez Pocztę Polską to wyraz wdzięczności za przyjaźń i współpracę na przestrzeni lat.
W części ilustracyjnej kartki przedstawiono zdjęcie Machu Picchu, osady Inków w Andach w Peru wraz logotypem obchodów rocznicy. W prawym górnym rogu strony adresowej kartki nadrukowano znak opłaty pocztowej, na którym umieszczono widok Zamku Królewskiego na Wawelu, a wzdłuż lewej krawędzi napis: POLSKA i w górnym prawym rogu oznaczenie wartości. Zaś datownik zawiera fragment logotypu obchodów, nazwę emisji oraz datę i miejsce wprowadzenia do obiegu.
(info. Poczta Polska)