10 najbogatszych osób świata podwoiło majątek w czasie pandemii

Samochód Tesla
Samochód Tesla
Tesla – sztandarowy samochód Elona Muska. Fot. Unsplash

10 najbogatszych ludzi świata podwoiło swoje majątki, a sytuacja 99 proc. ludzkości się pogorszyła – informuje Oxfam. Oznacza to, że pandemia COVID-19 tylko zwiększyła nierówności na świecie.

Łączny majątek 10 najbogatszych ludzi świata, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urósł ponad dwukrotnie i jest teraz wart 1,5 bln dolarów – wylicza międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam, która zajmuje się walką z głodem na świecie.

W tym samym czasie 160 mln osób na świecie popadło w ubóstwo, czyli musi przeżyć za mniej niż 5,5 dolara dziennie – podaje Oxfam w raporcie pt. „Nierówności zabijają”, przygotowanym na wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne.

Oxfam ten stan rzeczy nazywa „ekonomiczną przemocą”, do której dochodzi, gdy fundamentalne decyzje polityczne są podejmowane na korzyść najbogatszych i najbardziej wpływowych osób. Organizacja podkreśla, że te nierówności przyczyniają się do śmierci 21 tys. osób dziennie, czyli średnio jednej co cztery sekundy.

Dlatego Oxfam apeluje o zwiększenie progresywnego opodatkowania najbogatszych. Nadzwyczajny podatek w wysokości 99 proc. od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby 812 mld dolarów – wylicza Oxfam – które można przeznaczyć na szczepionki przeciw COVID-19 dla całego świata, polepszenie jakości opieki zdrowotnej oraz wydatki związane ze zmianą klimatu.


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.