Polska trzecim partnerem handlowym Białorusi

Partner

Partner

Kontynuujemy polsko-białoruski dialog gospodarczo-biznesowy wznowiony w 2016 roku. Białoruś zajęła 24. miejsce na liście polskich rynków eksportowych. Polska jest trzecim partnerem handlowym Białorusi wśród krajów Unii Europejskiej.

Minister Jadwiga Emilewicz spotkała się z Władimirem Kołtowiczem, ministrem regulacji antymonopolowych i handlu. Przewodniczyła też V posiedzeniu Wspólnej Polsko-Białoruskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej. Z kolei wiceminister Marcin Ociepa, otworzył Polsko-Białoruskie Forum Gospodarcze.

– Zależy nam na intensyfikacji współpracy gospodarczej oraz wsparciu przedsiębiorców z Polski i Białorusi w nawiązywaniu relacji biznesowych. Potencjał wymiany zarówno w zakresie handlu, jak i inwestycji obu krajów jest duży i chcemy go wykorzystać. Polscy przedsiębiorcy są zainteresowani współpracą z partnerami z Białorusi – mówiła minister Emilewicz podczas spotkania z ministrem Kołtowiczem.

Sektory inwestycji

W 2017 r. Białoruś zajęła 24. miejsce na liście polskich rynków eksportowych i 32. na liście naszych rynków importowych. Polska jest trzecim partnerem handlowym Białorusi wśród krajów Unii Europejskiej, po Niemczech oraz Wielkiej Brytanii. Według danych NBP, polskie inwestycje bezpośrednie (stan na koniec 2017 r.) wyniosły ok. 163 mln dolarów, natomiast białoruskie inwestycje bezpośrednie w Polsce ok. 20 mln dolarów. Polscy inwestorzy na Białorusi działają m.in. w sektorach: budowlanym, meblarskim, artykułów budowlanych i wykończeniowych, bankowym, IT, spożywczym, wyrobów z tworzyw sztucznych.

W Forum Gospodarczym wzięło udział 150 firm z sektorów: motoryzacyjnego, IT, turystycznego, rolnego, energetycznego, bankowego, budowlanego.

Wspólnie do autobusu

Dziś też zawarto umowę pomiędzy polskim producentem komponentów dla motoryzacji PZL Sędziszów i białoruskim producentem elektrycznych pojazdów transportu publicznego BKM (Belkommunmash). Przedmiotem współpracy ma być utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa na terenie Polski, które przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii będzie produkować na Podkarpaciu miejskie autobusy elektryczne na rynek polski i europejski. Porozumienie zakłada, że ponad 50% wartości części i komponentów nowych pojazdów będzie pochodzić od polskich dostawców zrzeszonych w Polskiej Grupie Motoryzacyjnej.

źródło: PAIiH
foto: Shutterstock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *