E-fakturę dostaniemy w osiedlowym warzywniaku. Nasze zakupy pod lupą skarbówki

Torby papierowe na zakupy
Torby papierowe na zakupy
Fot. Unsplash

Już od 2024 r. szczegółowe dane na temat zakupów konsumenckich zwykłych Kowalskich będą trafiać do skarbówki, służb i wielu innych organów państwa. 

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, opublikowany przez Ministerstwo Finansów projekt obowiązek wystawiania od 2024 r. faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Faktury będą więc ustrukturyzowane, czyli wystawione według jednolitego elektronicznego standardu. Przy użyciu KSeF trzeba będzie wystawiać również faktury w obrocie z konsumentami.

Jeżeli konsument będzie chciał dostać fakturę papierową bądź elektroniczną w formacie PDF lub JPG, wystawca w ramach „wizualizacji” faktur, przekaże ją konsumentowi w wybrany przez niego sposób. Na wizualizacji faktury znajdzie się obowiązkowo kod QR.

Z projektu wynika też, że jeszcze więcej informacji niż obecnie dostaną: minister finansów, szef Krajowej Administracji Skarbowej, dyrektorzy izb administracji skarbowej, naczelnicy urzędów skarbowych i celno-skarbowych, generalny inspektor informacji finansowej, ministrowie spraw wewnętrznych i spraw zagranicznych, służby takie jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz inne organy państwa.

– Jeśli przykładowo do KSeF trafi faktura za prąd czy telefon, to fiskus i inne organy państwa wymienione w art. 297 par. 1 pkt 1, 2, 2a-2c, 3 i 7-9, art. 299g i art. 299h ordynacji podatkowej będą dokładnie wiedzieć, ile energii elektrycznej zużył konsument, ile razy dzwonił, ile gigabajtów internetu zużył. To samo dotyczy zakupów w zwykłym sklepie czy w centrum handlowym – zwraca uwagę Marcin Madej, doradca podatkowy w Ittax.pl, w rozmowie z „DGP”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *