System sprzedaży węgla przez samorządy zostanie z nami na dłużej

Węgiel
Węgiel
Fot. Unsplash

Pomysły, które obecnie są rozważane w rządzie, sugerują, że system sprzedaży węgla przez gminy po cenie preferencyjnej zostanie utrzymany na stałe, choć z możliwymi korektami – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Jak donosi „DGP”, rząd nie wyklucza korekt o obecnie obowiązującym systemie dystrybucji węgla. „Możliwe, że gminy będą mogły odbierać węgiel nie tylko od jednego z wyznaczonych importerów, ale nawet od kilku, a z czasem będą go kupować także od prywatnych składowisk” – czytamy. Pojawiają się propozycje wciągnięcia do systemu prywatnych importerów.

„DGP” tłumaczy, że chodzi o zagęszczenie sieci dystrybucji węgla na wypadek kolejnych kryzysów z dostępnością surowca. „Zwolennicy tej koncepcji podkreślają, że samorządowy system dystrybucji węgla wywarł tak silną presję cenową na rynek prywatny, że firmy również zaczęły oferować surowiec po lepszych cenach” – czytamy.

„Nie wszyscy w rządzie są jeszcze do tej koncepcji przekonani. Najpierw niech państwo sprzeda to, co samo zamówiło w trybie interwencyjnym, a potem zastanawiajmy się nad dopuszczeniem do systemu innych” – wskazuje jeden z naszych rozmówców i zaznacza, że importer państwowy jest też bardziej przewidywalny niż podmiot z rynku prywatnego, gdzie dochodziło do spekulacji” – pisze gazeta.

Gazeta przypomina, że spółki Skarbu Państwa do tej pory ściągnęły ok 14 mln ton węgla do gospodarstw domowych, energetyki i ciepłownictwa. „Trzeba jednak mieć na względzie, że to węgiel nie posortowany, więc realnie do gospodarstw będzie mogło trafić 6-7 mln ton, a reszta do przemysłu energetycznego” – czytamy. „DGP” powołując się na źródła w rządzie wskazuje, że dostarczono już ok. 90 proc. zamówionego surowca.

 


BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *