Słońce w Egipcie świeci nie tylko dla turystów

Turbiny wiatrowe w Egipcie
Turbiny wiatrowe w Egipcie
Turbiny wiatrowe w Egipcie. Fot. en.wikipedia.org/
https://en.wikipedia.org/wiki/Energy_in_Egypt#/media/File:Wind_turbine_at_Zaafarana_by_Hatem_Moushir_5.JPG

Agencja ratingowa Fitch przewiduje szybki rozwój energetyki odnawialnej (słonecznej i wiatrowej) w Egipcie.

Pod koniec ubiegłego roku amerykańska agencja ratingowa Fitch opublikowała raport, który zawiera prognozę rozwoju sektora energetycznego Egiptu. W ciągu następnej dekady Fitch spodziewa się dynamicznego rozwoju tego sektora w tym najbardziej rozwiniętym kraju Afryki. Prognoza przewiduje, że sektor energetyczny w Egipcie będzie podlegał ciągłemu wzrostowi w związku z coraz szerszym wykorzystaniem w działalności komercyjnej wielu źródeł energii m.in. energii cieplnej, słonecznej i elektrowni wiatrowych.

Opracowany przez Fitch raport przewiduje, że sektor energii odnawialnej (bez hydroelektrowni) w okresie do 2030 r. przyciągnie znaczne inwestycje. Wynika to z faktu, że przedsięwzięcia gospodarcze w sektorze energetyki słonecznej i wiatrowej, są atrakcyjne dla potencjalnych inwestorów.

Centrum Informacyjno-Decyzyjne Gabinetu Egipskiego (IDSC) stwierdziło w oświadczeniu, że Egipt w obecnym okresie do 2030 roku prawdopodobnie będzie zależał głównie od energii cieplnej, a energia wytworzona z gazu ziemnego będzie stanowić większość energii cieplnej wytworzonej w tym okresie. „Wraz ze wzrostem konkurencyjności i spadkiem cen urządzeń do produkcji energii słonecznej i wiatrowej ten rodzaj energii stanie się najtańszym źródłami energii elektrycznej w Egipcie, co może przyczynić się do uczynienia Egiptu ważnym regionalne centrum produkcji i eksportu energii elektrycznej” – czytamy w oświadczeniu.

Autor: Jerzy Niemociński/mat.pras.

BBA Transport System

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.