Prezes Banku Pekao: wzrost stóp procentowych doprowadził do nasilenia się upadłości konsumenckich

Oddział Banku Pekao.
Oddział Banku Pekao.
Oddział Banku Pekao. Fot. https://media.pekao.com.pl/363/pl/presskit/5610

W ocenie prezesa Banku Pekao Leszka Skiby, z wakacji kredytowych może skorzystać ok. 85 proc. klientów banku, co będzie go kosztowało ok. 2 mld zł.

Leszek Skiba w wywiadzie dla Business Insider podkreślił, że wojna o depozyty jest już obecna w sektorze bankowym, a wpłynął na to w kluczowym stopniu wzrost oprocentowania obligacji detalicznych. „Widzieliśmy więc odpływ pieniędzy z lokat terminowych w kierunku wysoko oprocentowanych obligacji oszczędnościowych. (…) Rząd ma więc instrumenty, nie tylko werbalne, do wymuszenia na bankach podniesienia oprocentowania depozytów. Banki będą musiały swoją ofertą konkurować z obligacjami, zatem o pieniądze klientów trzeba będzie zawalczyć wyższym oprocentowaniem. ” – podkreślił szef Banku Pekao w rozmowie z Business Insider.

Leszek Skiba był też pytany przez Bartosza Gosławskiego o wakacje kredytowe. „Banki zakładają, że średnio około 85 proc. klientów skorzysta z tej formy wsparcia. To zaś oznacza, że ogólny koszt wakacji dla sektora sięgnie ok. 16 mld zł. Nasz audytor stoi na stanowisku, że całkowity koszt wakacji, czyli odsunięcia w czasie spłaty ośmiu rat, powinien zostać uwzględniony w kwartale uchwalenia przepisów, zatem III kwartale br., dla nas oznacza to ubytek rzędu 2 mld zł.” – podkreślił prezes Banku Pekao.

Dodał jednak, że nie pogarsza się spłacalność kredytów. „Widać natomiast, że wzrost stóp procentowych doprowadził do nasilenia się upadłości konsumenckich” – mówił prezes Banku Pekao. „Banki też będą miały pewną korzyść z wakacji kredytowych. Koszt ryzyka, czyli potencjalnej upadłości konsumenckiej, zaprzestania spłaty kredytu, zmniejsza się” – powiedział Leszek Skiba.


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *