Nowy lockdown może kosztować gospodarkę nawet miliard złotych strat dziennie

Pieniądze (złoty) w kieszeni

Pieniądze (złoty) w kieszeni

Lockdown, który wejdzie w życie w sobotę i będzie trwał do 9 kwietnia, może kosztować polską gospodarkę ponad 25 mld złotych – podliczyła „Rzeczpospolita”

Od 20 marca (sobota) cała Polska zostanie objęta nowymi obostrzeniami związanymi z szybko rosnącą liczbą zarażeń koronawirusem (COVID-19). Zamknięte zostaną m.in. hotele i obiekty noclegowe, kina, teatry oraz baseny. Ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Więcej na ten temat czytaj tutaj>>

Kolejne lockdowny uderzają w branże, które od miesięcy generują ogromne straty. Sklepy w galeriach handlowych, hotele, czy gastronomia są od roku regularnie zamykane. Ta ostatnia, jak zauważa „Rzeczpospolita”,  jest najmocniej poszkodowanym sektorem obok branży fitness.

W efekcie nowy lockdown może kosztować przedsiębiorców w sumie nawet 25 mld złotych, co daje przeszło 1 mld złotych strat dziennie w czasie trwania obostrzeń.

Tymczasem, jak wynika z medialnych doniesień, rząd nie tylko nie planuje szybkiego zniesienia lockdownu, ale – w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem – rozważa zamknięcie kolejnych sektorów gospodarki, w tym branży beauty.

„Rzeczpospolita” zwraca też uwagę na wadliwy system pomocy dla poszkodowanych firm. Decyzje o zamknięciu kolejnych branż podejmowane są zbyt szybko, a nie idą za tym rozszerzenia tarczy branżowej o kolejne kody PKD. Nie pojawiają się też nowe formy pomocy, co sprawia, że wiele przedsiębiorstw pozostaje bez realnego wsparcia ze strony państwa.

Fot. Pixabay


Silk Road Poland

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *