NIK wejdzie do KNF. Ma zbadać przejęcie banków Czarneckiego

Lupa
Lupa
Fot. Unsplash

Najwyższa Izba Kontroli zbada działania Komisji Nadzoru Finansowego. Skontrolowane ma zostać m.in. przejęcie przez państwo banków Leszka Czarneckiego.

Jako pierwszy o sprawie dowiedział się portal Salon24.pl. NIK ma skontrolować działania Komisji Nadzoru Finansowego w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy. Kontrola w KNF ma dotyczyć „wszystkich decyzji i postępowań związanych z dawnym Getin Noble Bankiem”.

Jak ustaliła „Gazeta Wyborcza”, o podjęcia kontroli NIK miały skłonić informacje z prokuratury o nieprawidłowościach przy przejęciu przez państwo jednego z banków należących do Leszka Czarneckiego. – To poważna i szeroka kontrola, obejmująca całe lata, od 2015 r. do dziś – komentuje w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” rzecznik NIK Marcin Marjański.

Przede wszystkim NIK chce sprawdzić decyzje, które poprzedziły postawienie we wrześniu 2022 r. Getin Noble Banku w stan restrukturyzacji przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny – pisze „GW”.

Jak podaje z kolei Salon24.pl, NIK ma sprawdzić m.in., czy działania KNF nie były realizacją „planu Zdzisława”. „Plan Zdzisława” to określenie użyte przez byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego w rozmowie z Leszkiem Czarneckim, nagranej przez tego drugiego w 2018 r.

„Między nami, to Zdzisław (Zdzisław Sokal, ówczesny prezes Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – przyp. red.) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków” – mówił na taśmach ujawnionych przez „Wyborczą” Chrzanowski.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *