Współpraca handlowa z Chinami. Cykl warsztatów podczas targów China Homelife Show

„Współpraca handlowa z Chinami” to cykl warsztatów, które odbyły się podczas tegorocznych targów China Homelife Show dnia 6 czerwca 2017 r.

Dzięki nim, zarówno mniej jak i bardziej doświadczeni importerzy, mogli się dowiedzieć, jak skutecznie sprowadzać towar z Chin, jak poradzić sobie z kontrolą jakości, jak uniknąć nieporozumień na tle kulturowym i zabezpieczyć ryzyko kursowe, a także jak zoptymalizować koszty transportu.

Poniżej przybliżamy tematykę warsztatów podzielonych na 3 panele:

Panel I: import z Chin

Celem tego panelu było wprowadzenie słuchaczy w tajniki importu produktów z Chin. Można było dowiedzieć się nie tylko, jak bezpiecznie kupować produkty z Chin, ale również jak efektywnie sprowadzić towar do Polski. Początkowe fazy importu przedstawili eksperci mający wieloletnie doświadczeniach w tej kwestii. W trakcie prelekcji omówiono zagrożenia i ryzyka, na które należy zwrócić uwagę przed podjęciem się importu, a także najpopularniejsze reguły handlu z chińskimi firmami.

Tematy warsztatów:

  • Jak bezpiecznie kupować w Chinach? Zagrożenia i pułapki w imporcie – Paulina Kiełbus-Jania, BigChina.pl
  • Krok po kroku: procedura importu z Chin – Wojciech Froelich, Morska Agencja Gdynia
  • Jak uniknąć ryzyka, czyli co importer wiedzieć powinien – Piotr Canowiecki, ChinskiRaport.pl

Panel II: aspekty kulturowe i kontrola jakości

Drugi panel był poświęcony aspektom kulturowym, które odgrywają kluczową rolę dla efektywnej i komfortowej współpracy handlowej. W tej części warsztatów słuchacze dowiedzieli się, co zrobić, jeśli jakość towaru nie spełnia oczekiwań i jak takim sytuacjom skutecznie zapobiegać. Prelegenci przedstawili istotne różnice  kulturowe występujące w procesie negocjacji, a także podpowiadali, jak stworzyć przejrzysty kontrakt z chińskimi partnerami biznesowymi.

Tematy warsztatów:

  • Jak bezpiecznie importować z Chin? Kontrola jakości towaru w Chinach: narzędzie ograniczające ryzyko otrzymania towaru niezgodnego z zamówieniem – Mariola Bańdo Szwaj, VERICO Experts Sp. z o.o.
  • Aspekty kulturowe w procesie negocjacji i budowanie kontraktu – Michał Korol, Korolexport
  • Biznes w Chinach. Czy różnice kulturowe są istotną przeszkodą? – Artur Jadeszko, ATC Cargo S.A.
  • Ramy kulturowe współpracy z chińskim partnerem: relacje biznesowe – Piotr Burzyński, Importuj z Nami

Panel III: logistyka i transport

Trzecia część warsztatów była szansą dla przyszłych importerów na poznanie logistycznych i transportowych rozwiązań oferowanych przez czołowe międzynarodowe i polskie firmy. Europejska sieć agencji celnych Gerlach wprowadziła słuchaczy w arkana polityki celnej. Można było również dowiedzieć, w jaki sposób zabezpieczyć ryzyko kursowe związane z trwającym wiele dni transportem morskim towarów.

Tematy warsztatów:

  • Podstawowe zagadnienia związane z organizacją importu – Marcin Jarzęcki, ATC Cargo S.A.
  • Import z Chin szybciej, taniej, prościej: kwestie celne – Marcin Ramotowski, Gerlach Sp. z o.o.
  • Transport lotniczy – Paweł Gliński, Broekman Logistics
  • Jak zabezpieczyć ryzyko kursowe – Piotr Łukasiński, DobryKurs.pl

Silk Road Poland